تحریم یک تاجر چینی به اتهام تجارت با ایران

مقامات آمریکایی یک تاجر چینی را به اتهام تامین تجهیزات نظامی ایران و ارسال قطعات موشک‌های بالستیک به این کشور تحریم و اتهامات جدید علیه وی مطرح کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دادستان‌های منهتن در آمریکا روز سه‌شنبه علیه لی فانگ وی، یک تاجر چینی اعلام جرم و وی، شرکا و شرکت‌هایش را به پولشویی و کلاهبرداری و همچنین همکاری با یک باند که به گفته آنها با تامین قطعات مورد نیاز برنامه موشکی ایران قصد دور زدن تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را داشتند متهم کردند.

وزارتخانه‌های بازرگانی، خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا نیز علیه این تاجر چینی و شرکت‌هایش تحریم‌های جدید صادر کردند.

وزارت خزانه‌داری ادعا کرد که وی به کمک یک شرکت مستقر در دوبی و دیگر شرکایش به ایران کمک کرده است تا تحریم‌های آمریکا علیه این کشور در خصوص خرید و فروش نفت را دور بزند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا همچنین برای اطلاعاتی که بتواند به دستگیری وی کمک کند پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده و آمریکا از پلیس بین‌الملل خواسته است تا پیگیر دستگیری وی شود.

این تاجر چینی که علاوه بر این با نام کارل لی نیز شناخته می‌شود پیش از این در سال 2009 بر اساس اتهاماتی که بازپرس بخش قضایی منهتن علیه وی مطرح کرده بود از سوی هیات منصفه مجرم شناخته شد. این بازپرس وی را به استفاده از اسامی جعلی برای انجام امور مالی‌اش با ایران از طریق بانک‌های نیویورک متهم کرده بود.

لی پیش از این نیز به دلیل اتهاماتش برای تامین نیازهای برنامه‌های موشک بالستیک ایران هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود.

مقامات خزانه‌داری نیز در سال 2006 وی را تحریم کرده و خروج وی از سیستم مالی آمریکا را خواستار شده بودند.

مقامات آمریکایی علاوه بر این تحریم‌ها مدعی‌اند که شرکت‌های وابسته به لی و شرکای ایرانی‌اش از شرکت‌هایی جدید به عنوان پوشش و راه‌های دیگر به منظور ادامه تجارت‌شان استفاده کردند.

وی در سال 2013 به خبرگزاری رویترز گفته بود که با ایران یک تجارت قانونی دارد و به این کشور استیل و دیگر فلزات می‌فروشد.

انتهای پیام

کد N254732