حمله هواداران روسیه به ساختمان های دولتی شهر لوهانسک در اوکراین

سیاسی

فعالان هوادار روسیه که گفته می‌شود مسلح به مسلسل هستند، پیش از حمله به ایستگاه پلیس مقر دولت منطقه‌ای و دفتر دادستانی را اشغال کردند.

فعالان هوادار روسیه به چندین ساختمان دولتی در شهر «لوهانسک» در شرق اوکراین حمله کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، فعالان هوادار روسیه که گفته می‌شود مسلح به مسلسل هستند، پیش از حمله به ایستگاه پلیس مقر دولت منطقه‌ای و دفتر دادستانی را اشغال کردند.

«اولکساندر تورچینف» رئیس‌جمهوری موقت اوکراین از پلیس محلی به دلیل «انفعال» و «خیانت» انتقاد کرده است.

پیش از این روسیه از تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپا در ارتباط با اقدام‌هایی که به ادعای غرب باعث بی‌ثبات کردن اوکراین می‌شود، انتقاد کرده بود.

«سرگئی ریابکف» معاون وزارت خارجه روسیه گفت که آمریکا با هدف گرفتن بخش فناوری پیشرفته روسیه «عملا پرده آهنین را پایین کشیده است.»

وی افزود که اتحادیه اروپا ثابت کرده که در عمل تحت تسلط واشنگتن است.

«دیمیتری روگوزین» معاون نخست‌وزیر روسیه هم اخطار داد که اگر تحریم‌ها بخش موشک‌سازی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است فضانوردان آمریکایی در ایستگاه بین‌المللی فضایی «در معرض خطر قرار گیرند.»

هم اکنون انتقال خدمه به ایستگاه یا از آنجا به زمین با موشک‌های روسی انجام می‌شود.

ریابکف همچنین تاکید کرد که روسیه قصد تهاجم به شرق اوکراین را ندارد.

تا پیش از این فقط دفا‌تر محلی سازمان امنیت اوکراین در لوهانسک، شهری با ۶۶۴ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری مرز روسیه، هدف فعالان هوادار مسکو قرار گرفته بود.

اما سه‌شنبه بعد از ظهر صد‌ها نفر اطراف مقر دولت منطقه‌ای تجمع کرده و خواستار برگزاری همه‌پرسی برای واگذاری خودمختاری بیشتر به شرق اوکراین شدند.

گروهی از مردان با چوب و میله به داخل ساختمان ریختند. ورودی ساختمان تحت حفاظت پلیس نبود.

آن‌ها سپس پرچم اوکراین را از بام ساختمان پایین کشیدند و پرچم روسیه را بالا بردند و در‌ها را به روی جمعیت باز کردند.
در محوطه داخلی ساختمان آن‌ها با خدمه امنیتی روبه‌رو شدند اما خشونتی روی نداد.

بعد از آن گروه‌هایی از فعالان هوادار روسیه ساختمان دادستانی را اشغال کردند و به ستاد پلیس وزارت کشور حمله کردند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که حدود ۲۰ مرد مسلح با مسلسل به طرف ایستگاه پلیس آتش گشودند و تلاش کردند ماموران پلیس در داخل ساختمان خود را وادار به تسلیم کنند.

بر اساس این گزارش، فعالان هوادار روسیه همچنین به ایستگاه تلویزیون رفتند اما اجازه یافتند به طور زنده از تلویزیون صحبت کنند بنابراین تصمیم گرفتند آنجا را اشغال نکنند.

در پی این حوادث رئیس‌جمهوری موقت اوکراین خواستار اخراج رؤسای پلیس در لوهانسک و همچنین دونتسک شد.

شرق اوکراین که جمعیت بزرگی از روس زبان‌ها در آن ساکن هستند، پایگاه «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهور سابق اوکراین بود که در ماه فوریه در اعتراضات عمومی برکنار شد.

دولت موقت کی‌یف درخواست فعالان نزدیک به روسیه برای اعطای خودمختاری بیشتر را رد کرده است چرا که نگران است مانند کریمه اعلام جدایی کنند و به روسیه ملحق شوند.

این فعالان همچنین حدود ۴۰ نفر از جمله هفت ناظر نظامی مرتبط با سازمان امنیت و همکاری اروپا را تحت بازداشت دارند.

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه نام ۱۵ نفر دیگر را به فهرست کسانی افزود که دارایی‌هایشان مسدود می‌شود و از سفر به اتحادیه اروپا منع می‌شوند.

کد N254645