کرزای: آمریکا و انگلیس همچنان زندان‌های غیرقانونی را در افغانستان اداره می‌کنند

سیاسی

رئیس‌جمهوری افغانستان، نیروهای آمریکایی و انگلیسی را به ادامه اداره زندان‌های "غیرقانونی" در کشورش متهم کرد.

رئیس‌جمهوری افغانستان، نیروهای آمریکایی و انگلیسی را به ادامه اداره زندان‌های "غیرقانونی" در کشورش متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال غلام فاروق بارکزای، رهبر یک هیات تحقیقاتی که توسط حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان تعیین شده گفت: این هیات شش زندانی افغان را در یکی از زندان‌هایی که تحت کنترل انگلیس‌ها است، در فرودگاه نظامی قندهار و 17 تن دیگر در زندان دیگری که تحت کنترل انگلیس‌ها است در "کمپ بیسشن" واقع در ولایت هلمند پیدا کرد.

‌وی افزود: هیچ زندانی در زندان‌های تحت کنترل آمریکایی‌ها پیدا نشده اما این زندان‌ها نباید دیگر وجود داشته باشند.

این ائتلاف در سال‌های اخیر مسئولیت هزاران زندانی را به مقام‌های افغان واگذار کرده‌اند و اوایل سال جاری میلادی زمانی که کرزای دستور داد تعدادی از مظنون‌های بسیار خطرناک طالبان به جای محاکمه در دادگاه آزاد شوند، منجر به انتقادهای شدید آمریکا و انگلستان از وی شد.

الیسا اسمیت، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: تمامی زندان‌هایی که ما برای بازداشت مظنونین از آن‌ها استفاده می‌کنیم به خوبی هم برای دولت افغانستان و هم برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ شناخته شده است.

کرزای سال‌ها علیه وجود زندان‌های تحت کنترل آمریکا و انگلیس در خاک افغانستان اعتراض کرده و آن را نقض تمامیت ارضی این کشور می‌داند.

بیانیه کرزای به دنبال افشای این مساله منتشر شد که تعدادی از زندانیان هنوز پس از واگذاری مسئولیت اکثر آن‌ها به مقام‌های افعانستان توسط نیروهای انگلیس در بازداشت به سر می‌برند. آمریکا تحت فشار کرزای توافق‌نامه‌ای را برای واگذاری مسئولیت زندان‌ها و زندانیان به مقام‌های افغان امضا کرد. نیروهای انگلیسی در افغانستان اجازه دادند تا مظنونین را تا 96 ساعت بازداشت کنند اما تنها در شرایطی خاص می‌توانند آن‌ها برای مدت بیشتری در زندان نگهدارند.

کرزای بارها اعلام کرده که تمامی زندان‌های تحت کنترل نیروهای خارجی در افغانستان غیرقانونی هستند.

انتهای پیام

کد N254491