قوانین شریعت اسلامی از پنجشنبه در برونئی اجرا می شود

اسلامی,مالزی

کوالالامپور- ایرنا - قوانین شریعت اسلامی و مجازات متخلفین براساس این قوانین از روز پنجشنبه در کشور ثروتمند برونئی اجرایی می شود.

به گزارش ایرنا، حسن البولیکاح سلطان برونئی روزچهارشنبه اعلام کرد که قانون شریعت و مجازات های کیفری برپایه این قوانین از فردا در این کشور جنوب شرق آسیا اجرا می شود.

وی پیش از این نیز اعلام کرده بود قوانین شریعت اسلامی در برونئی با حساسیت بیشتری به اجرا درمی آید و قوانین جدید براساس آموزه های اسلامی اجرایی خواهد شد.

سلطان برونئی که از ثروتمندترین افراد جهان است، تاکید دارد سال ها در مورد این قوانین تحقیق و بررسی شده است.

در قوانین جدید مجازات متخلفین در برونئی شلاق، قطع دست و پا و سنگسار نیز وجود دارد و به دلیل برخی انتقادها و فشارها اجرای آن تاکنون به تعویق افتاده بود.

سلطان 67 ساله برونئی که اجداد وی از شش قرن پیش تاکنون در این کشور آسیای جنوب شرقی حکمرانی می کنند، برای نخستین بار در سال 1996 میلادی مجازات کیفری شریعت را ابلاغ کرد.

برونئی در مقایسه با کشورهای مالزی و اندونزی در جنوب شرق آسیا، به قوانین اسلامی توجه ویژه ای دارد.

تارنمای ˈمالزی آزاد امروزˈ گزارش داد سلطان برونئی طی سخنانی همچنین نسبت به تاثیرات زیان آور اینترنت هشدار داد. وی مجازات های شدیدتر را راهی برای مقابله با افزایش مشکلات اجتماعی از جمله جرم و جنایت می داند.

جمعیت برونئی به استناد آخرین سرشماری صورت گرفته حدود 400 هزار نفر است که 70 درصد از آن را مسلمانان، 15 درصد را چینی تباران غیرمسلمان و 15 درصد دیگر را پیروان سایر مذاهب تشکیل می دهد.

سلطان برونئی در سال های اخیر تاکید زیادی بر رعایت قوانین اسلامی داشته است که آموزش مذهبی اجباری برای فرزندان مسلمانان و تعطیلی کسب و کار مسلمانان به مدت دو ساعت در هنگام نماز جمعه از جمله این اقدامات هستند.

آساق**1611
کد N254453