نابرابری گسترده در چین: 41 درصد ثروت ملی در دست یک درصد ثروتمند

چین,نابرابری

پکن - ایرنا - بررسی های آماری نشان می دهد نابرابری و فاصله طبقاتی در چین نسبت به بسیاری از کشورها بیشتر است و در این زمینه چین حتی از آمریکا پیشی گرفته است.

به گزارش ایرنا، روزنامه گلوبال تایمز روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از بانک جهانی نوشت یک درصد از خانوارهای ثروتمند در چین بیش از 41 درصد از ثروت ملی را در اختیار دارند.

این روزنامه نوشت: روند فزاینده ثروتمندشدن تعداد کمی از خانواده ها در چین بار اجتماعی و اقتصادی منفی به جامعه تحمیل کرده و نابرابرهای اجتماعی باعث بروز معضلات بیشتر خواهد شد و بر تنش ها می افزاید .

از سوی دیگر بانک جهانی از اینکه ثروتمندان بیشتر در اندیشه ثروت اندوزی با سرمایه گذاری فزاینده هستند ابراز نگرانی کرده است.

بنا به این گزارش، ثروتمندان چینی علاقه زیادی به مصرف ندارند. آنها کم مصرف و زیاد سرمایه گذاری می کنند و این برای یک اقتصاد با جهت گیری اصلاحات و الگوهای جدید سازگار نیست.

دولت چین بارها نسبت به فاصله طبقاتی هشدار داده و رسانه های این کشور هم از این فاصله طبقاتی بالا ابراز نگرانی کرده اند.

خبرگزاری شین هوا و روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین نیز عشق بی رویه و بی حد و حصر به ثروت در چین را ریشه همه فسادها دانستند.

در این گزارش ها هشدار داده شد که اگر با این ارزش منفی مقابله نشود کنترل کشور در اختیار ثروتمندان قرار می گیرد و این یک فاجعه است.

ناظران بر این باورند که با رشد سرمایه داری بی رویه در چین نظام کمونیستی و کارگری این کشور از پنجره به بیرون گریخته است.

روزنامه گلوبال تایمز نوشت: ادامه این روند به منزله حضور خیابانی مردم و اعتراضات فزاینده است.

در هفته های گذشته هزاران کارگر کارخانه ها در جنوب چین در شکایت از نحوه پرداخت دستمزد و بیمه خود به خیابان ها ریخته و بعضا با پلیس درگیر شدند.

آساق ** 2100 **1611
کد N254375