تاکید چین بر حصول راه‌حل سیاسی برای حل بحران اوکراین

سفیر چین در سازمان ملل تاکید کرد که تمام طرف‌های درگیر در اوکراین به طور موثر توافقنامه‌ ژنو را اجرا کرده و به دنبال حصول راه‌حل سیاسی برای حل این بحران باشند.

سفیر چین در سازمان ملل تاکید کرد که تمام طرف‌های درگیر در اوکراین به طور موثر توافقنامه‌ ژنو را اجرا کرده و به دنبال حصول راه‌حل سیاسی برای حل این بحران باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "لیو جیئه‌ ای"، نماینده دائم چین در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت این سازمان گفت: متاسفانه تنش‌ها در شرق و جنوب شرقی اوکراین تشدید شده است و هر دو طرف یکدیگر را مقصر افزایش تنش‌ها می‌دانند. تهدیدها و تحریم‌ها بار دیگر جایگزین مذاکره و گفت‌وگو شده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که آمریکا، روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا پیشتر در هفدهم آوریل به توافقی درباره اوکراین دست یافتند و خواستار توقف فوری خشونت‌ها در این کشور شرق اروپا شدند.

سفیر چین ابراز امیدواری کرد که تمام طرف‌هایی که نگران آینده کشورشان هستند، چشم‌انداز صلح منطقه‌ای و ثبات را در نظر داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد که تمامی طرف‌های درگیر در اوکراین باید خویشتنداری کرده و به حفظ و ادامه روند گفت‌وگو و مشورت و اجرای دقیق توافقنامه‌ای که هم اکنون به دست آمده است، متعهد باشند تا راه‌حل سیاسی برای بحران اوکراین به دست آید.

در این نشست "جفری فلتمن"، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی به شورای امنیت در خصوص تحولات اخیر اوکراین توضیح داد و خاطرنشان کرد که شرایط در بخش‌هایی از شرق و جنوب اوکراین همچنان رو به وخامت است.

فلتمن گفت: گروهی از ناظران سازمان همکاری و امنیت اروپا و کارمندان اوکراینی آن‌ها در شهر اسلاویانسک در شرق اوکراین بازداشت شده‌اند و شهردار خارکف از سوی معترضان هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

نماینده دائم چین در سازمان ملل نیز تاکید کرد که بحران اوکراین در نتیجه عوامل پیچیده تاریخی و معاصر به وجود آمده است و راه حل سیاسی تنها راه خروج از بحران اوکراین است.

انتهای پیام

کد N254329