یک نماینده پیشین مجلس: تحقق اعتماد عمومی در جامعه تنها وظیفه دولت نیست

سیاسی

یک نماینده پیشین مجلس گفت: اعتماد عمومی زمانی محقق می‌شود که افراد جامعه به سخن و رفتار یک مسئول یقین داشته باشند و او را باور کنند و در نتیجه خواسته او را انجام دهند و این اعتماد موجب نوعی واکنش در برابر خواست فرد مخاطب‌کننده خواهد شد.

نورالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "زمانی که مردم به سخن و رفتار یک مسئول که از سر صدق و راستی باشد، پایبند باشند و از او تبعیت کنند، در واقع به او اعتماد کرده‌اند"، افزود: می‌توان گفت وقتی فردی فرامین الهی را از طریق پیامبران می‌شنود و عمل می‌کند، یعنی به آنها کاملاً اعتماد کرده است چون بر این باور است که سخن و رفتار آنها از روی صداقت، حق و سعادت است و این موضوع در مراحل بعدی در مورد امام و رهبری و دیگر شخصیت‌ها نیز صدق می‌کند.

وی با بیان اینکه "به نظر من اعتماد عمومی در جامعه ایران فراز و فرودهایی داشته است"، خاطرنشان کرد: مردم در مقاطعی به مسئولان کشور، افراد و برنامه‌ها اعتماد نشان داده‌اند و در مقاطعی نیز اینچنین نبوده است.

حیدری افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه رئیس‌جمهور محترم مثل همه رؤسای جمهور دیگر، منتخب مردم است و هنوز یک سال از رأی بالای مردم به ایشان نگذشته، انتظار می‌رفت درصد قابل توجهی از کسانی که به ایشان رأی داده‌اند، مطالبه و خواست او را در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، مورد توجه قرار دهند اما متأسفانه در حال حاضر وضعیت اعتماد عمومی نسبت به برنامه‌های دولت و گاه قوای دیگر خوب نیست.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در مورد دلایل عدم اعتماد عمومی در عملکرد قوه مجریه، توضیح داد: با توجه به اینکه اغلب اعضای کابینه تمکن مالی دارند؛ بنابراین تلقی بخشی از مردم این است که دولت کنونی محروم‌محور نیست و در نتیجه تصورشان این است که اگر یارانه نگیرند، به جیب کسانی می‌رود که ذی‌حق نیستند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر مردم تصور می‌کنند افزایش قیمت‌ها همواره ادامه دارد، پس خواهان دریافت مختصر مبلغ یارانه نقدی هستند، حتی اگر برای افراد متوسط به بالا قابل توجه نباشد، چون کسی که به دنبال مال و ثروت است، حتی از یک ریال هم نمی‌گذرد و دریافت یارانه را حق مسلم خود می‌داند و این موضوع از جمله دلایلی است که مردم به دولت درخصوص بحث هدفمندی یارانه‌ها آنطور که پیش‌بینی می‌شد اعتماد نکنند.

حیدری با اشاره به اینکه "همه بخش‌های نظام در ایجاد اعتماد عمومی در جامعه دخیل هستند"، گفت: رسانه‌ها و بویژه نهادهایی که در ارتباط مستقیم با مردم هستند و در معیشت و پیشرفت جامعه تأثیر مستقیم دارند، مثل آموزش و پرورش، وزارتخانه‌های خدمات‌ده و نهادهای مربوط به رسیدگی به امورات پزشکی و بهداشتی باید در این زمینه مؤثر باشند.

این نماینده پیشین مجلس افزود: نهادهایی که در ارتباط مستقیم با نیازهای روزمره مردم هستند اگر عملکردشان خوب باشد در ایجاد اعتماد عمومی در جامعه مؤثر خواهند بود، البته تحقق اعتماد عمومی در جامعه تنها محدود به دولت نیست و نمایندگان مجلس و بویژه عملکرد دستگاه قضایی نیز بسیار تأثیرگذار است؛ بویژه اینکه در حال حاضر فضایی در ذهن مردم نسبت به قوه قضاییه نیز بوجود آمده است.

حیدری با تاکید بر اینکه "حقوق بین مردم و دولتمردان مسأله‌ای متقابل است و نباید یکطرفه به آن نگریست"، خاطرنشان کرد: در ایجاد اعتماد عمومی در یک جامعه، مردم نیز نقش دارند، چون همین مردم هستند که در نهادها خدمت می‌کنند و در مراوده با یکدیگر هستند، پس اگر فردی در مراودات خصوصی خود کاری کند که مورد اعتماد مردم شود و وقتی وارد دستگاه‌های اجرایی شد نوعی عمل کند که مورد اعتماد مردم باشد، در نهایت به ایجاد و تحقق اعتماد عمومی در جامعه منجر خواهد شد.

انتهای پیام

کد N254294