نوبخت :عده‌ای تلاش می کنند دستاوردهای ما را حقیر جلوه دهند

محمدباقر نوبخت

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: پیش بینی دولت این است که در سال 93 بتوانیم وارد رشد مثبت شویم و به رشد یک تا سه درصدی برسیم و برای این برنامه تلاش می کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، "محمدباقر نوبخت" در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با ابراز خرسندی از حضور در کرمان اظهار کرد: به منظور رایزنی و همکاری برای توسعه استان کرمان در سال 93 و تعیین سیاست مشخصی برای تهیه نقشه راه توسعه استان در برنامه ششم توسعه در کرمان حضور پیدا کرده ام.

وی ادامه داد: آنچه که موجب حضور در شورای برنامه ریزی استان کرمان شد، علاوه بر استعداد این استان که در کشاورزی و صنعت جزو اولین هاست، عزم جدی دولت با انتخاب استانداری که نوع نگاه توسعه گرا برای این استان و پاسخ و مصداق مناسبی به نمایندگان فعال این استان است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تصریح کرد: بنده با همه نمایندگان در مجلس رابطه خوبی دارم اما با نمایندگان استان کرمان رفیق هستم و بر بنده فرض است که به جهت این روابط و مساعدت های نمایندگان شما نسبت به دولت، برای توسعه این استان کریمان همه رفیت ها را به کار بگیریم.

نوبخت خاطر نشان کرد: برای سال 93 قرار است از چند نقطه کشور را از حالت رکود به سمت رونق ببریم و سال 93 چهارمین سال برنامه پنجم توسعه است و سال آینده برنامه پنجم به پایان می رسد و باید برنامه ششم تصویب شده باشد و از این رو برنامه ششم در سال جاری باید تهیه شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اظهار کرد: برنامه ششم برای ما بسیار مهم است زیرا برای ما در جایگاه نخست اقتصادی، علم و فناوری در افق 1404 باید سالانه یک رشد اقتصادی هشت درصدی داشته باشیم.

وی افزود: برای این کار برنامه چهارم به عنوان اولین برنامه در راستای این 20 سال برنامه ریزی و اجرا شد و در این برنامه نتوانتیم رشد اقتصادی هشت درصد را به دست بیاوریم و بنا به گزارش معاونت دولت قبل رشد اقتصادی سالانه حدود چهار و نیم درصد به جای هشت درصد بود.

وی افزود: رشد سرمایه گذاری 12.2 درصدی بود که در حد پنج و نیم درصد متوقف شد.

وی ادامه داد: اگر قرار است آنچه در برنامه پنجم که سیاست های کلی آن از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، برسیم باید رشد هشت درصدی متوسط سالانه داشته باشیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: در سال اول برنامه پنجم رشد اقتصادی سه درصد، این در حالی است که در سال 91 رشد اقتصادی منفی 5.8 درصد پیدا کردیم و در سال 92 هنوز آمارهای رسمی بیرون نیامده است ولی پیش بینی این است که رشد اقتصادی منفی هشت دهم درصد تا صفر را بتوانیم پیدا کنیم.

وی افزود: سال 93 و 94 از برنامه پنجم توسعه باقی مانده و چه رشدی باید به اقتصاد بدهیم که این رشد منفی ها را جبران و به رشد متوسط هشت درصد برسد و تقریبا می تواند گفت زمان را از دست داده‌ایم.

نوبخت تصریح کرد: پیش بینی دولت این است که در سال 93 بتوانیم وارد رشد مثبت شویم و به رشد یک تا سه درصدی برسیم و برای این برنامه تلاش می کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ادامه داد: برای رسیدن به چنین رشدی باید سرمایه گذاری صورت بگیرد و تورم به زیر 25 درصد تقلیل پیدا کند.

وی افزود: با این روالی که دولت پیش گرفته است می توانیم تورم را به زیر 25 درصد برسانیم، اما اجرای قانون هدفمندی شوک بود که مجبور هستیم قیمت ها را افزایش دهیم تا قیمت ها به قیمت منطقه نزدیک شود.

وی ادامه داد: ما با این هدف آمده ایم که قیمت ها را کاهش دهیم و شش ماه اول هم بر این پیمان ماندیم و برای سال 93 مجبور شدیم این افزایش را انجام دهیم که گازوئیل را 100 تومان و بنزین را 300 تومان افزایش دهیم و آنچه را از این محل بدست بیاوریم همه را به مردم بر می گردانیم.

نوبخت ادامه داد: در سال 93 دولت میزان 11 هزار و 300 میلیارد تومان از خزانه به علت افزایش قیمت حامل های انرژی بین مردم تقسیم می کند و البته تصمیم داریم علاوه بر این، برای ارزان کردن هزینه درمان از بیمارستان های نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دولت باید طبق قانون این افزایش قیمت را داشته باشد تصریح کرد: قرار است رشد اقتصادی در کشور و استان کرمان به وجود بیاید که باید برای این امر از محل های یکی از منابعی که برای رشد اقتصادی در کشور در سال جاری قصد داریم استفاده کنیم، 41 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای(عمرانی) هزینه کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: استان کرمان از این میزان، برای اجرای 57 طرح ملی و 21 طرح ملی استانی شده سهم دارد و برای طرح های و پروژه های داخل استان که باید شورای برنامه ریزی تصمیم بگیرد، 270 میلیارد تومان در اختیار دارد.

نوبخت ادامه داد: همچنین یک سهمی با مشارکت نمایندگان از 3700 میلیارد تومان برای توازن منطقه ای قصد داریم استفاده کنیم، که اینها جزء سهم های مصوب و مقدر است و برای 270 میلیارد تومان نیز از ماده 180 می توان کمک گرفت.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تاکید کرد: اعلام کرده ایم برای کار استان ها در حد ممکن تفویض اختیار استانی صورت گیرد و از همکاری نمایندگان استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: سهم دیگر استان کرمان از سرمایه گذاری ملی به عنوان دومین منبع خواهدبود، 90 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری از طریق شرکت های دولتی در سال 93 است و استان کرمان به سبب این شرکت ها سهم خواهد داشت.

نوبخت گفت: آن اعتباری که بدون سقف و به دلیل رقابت های منطقه ای و توانایی های مدیریت استان و پیگیری نمایندگان می توانید سهم بیشتری داشته باشید و این 35 میلیارد دلار منابع فاینانس است که مجلس اجازه داده فقط در سال جاری هزینه و از آن استفاده شود و اجازه داد که فاینانس های استفاده نشده در سال های قبل را نیز امسال استفاده کنیم.

وی گفت: طبق قانون تا آبان ماه هر استان مهلت دارد که از سهم فاینانس خود از 35 میلیارد دلار استفاده کند و اگر نکرد، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور راسا نسبت به توزیع آن هر جایی که لازم بداند صرف می کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تاکید کرد: به استان کرمان اعلام می کنم هر استانی که تا آبان ماه از این سهم استفاده نکند، سهم آن را به استان کرمان بیاوریم در صورتی که محل استفاده را آماده کنید.

وی با بیان این‌که در دولت تدبیر و امید همه با انگیزه هستند تا عقب ماندگی های گذشته جبران شود تصریح کرد: سهم دیگر استان کرمان 20 میلیارد دلار از منابع ارزی و 10 هزار میلیارد تومان منابع ریالی مربوط به صندوق توسعه ملی است که مربوط به بخش خصوصی است.

نوبخت گفت: با همه محدودیت منابع کشور، امکان تولید چهار میلیون بشکه نفت در روز را داریم اما به سبب تحریم های ظالمانه و غیرانسانی و غیرقانونی فقط امکان صادرات یک میلیون بشکه را به ما داده اند.

وی ادامه داد:وظیفه دولت است که با منطق در مذاکرات بین المللی حضور پیدا کرده و از حقوق مردم دفاع کند. آنها حق ندارند اینگونه علیه مردم ظالمانه تصمیم گرفته و حرف بزنند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ادامه داد: کاری که دولت انجام داد و تاکنون بخشی از این تحریم ها تقلیل پیدا کرد و ما در حال مذاکره هستیم تا با رعایت مصالح ملی، عزت و حقوق بین المللی نگذاریم آنها این حق را تضییع کرده و زور بگویند.

وی ادامه داد: باید جلوی 6 قدرت بزرگ جهان بنشینیم و تن به تن مبارزه کنیم تا بتوانیم حقمان را بگیریم و از شما می‌خواهم برادرانتان را در هیئت مذاکره دعا کنید.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان اینکه عده ای حال ما را نمی دانند و تلاش می کنند دستاورد ما را حقیر جلوه دهند تصریح کرد: 4.2 میلیارد دلار قسط پول ما آزاد شده است و می توانیم به هر حسابی که خواستیم ببریم ولی آنها می گویند باید کالا گبریم .

وی ادامه داد: اما این پول آزاد شده را می خواهیم به ایران بیاوریم و سه بانک پیدا کرده ایم که مجوز داریم و می‌خواهیم به صورت پول نقد به کشور بیاوریم.

نوبخت گفت: ما می توانیم از محل یک میلیون بشکه نفت که بدست می آوریم از هر 100 دلار، 14.5 دلار را برای خارج کردن نفت از چاه به شرکت نفت دهیم و باید 31 درصد را به صندوق توسعه واریز کنیم .

وی تصریح کرد: بخش خصوصی ظرفیت بزرگ توسعه کشور است و برای دولت هنر نیست که 31 درصد از منابع را در صندوق توسعه ملی بدون استفاده بگذارد.

نوبخت تاکید کرد: هیچ جا عدد نگفتم و من نماینده دولت هستم و حرفی نمی زنم که نتوانم اجرا کنم که نگاه مردم به دولت مردان و نظام اسلامی عوض شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ادامه داد: پای هرچه که امروز گفتم می ایستم و هر مقدار شما بتوانید از بخش غیردولتی در طرح توسعه استان کرمان بیاورید و دارای توجیه باشد در کمتر از سه ماه این پول را هر مقدار تا سقف 20 میلیارد دلار را به بخش می رسانم تا برای توسعه استان کرمان هزینه شود.

وی افزود: ما قطاری داریم که هر کس سوار نشد باید بماند تا پنج سال دیگر و این جایی است که هر استان باید برای خود جایی در برنامه پنج ساله ببیند و باید در سال جاری این برنامه تمام و به تصویب برسد.

نوبخت ادامه داد: همکاران ما در استان کرمان باید برای خود در این برنامه جای مناسب پیدا کرده و نقشه راه توسعه خود را ترسیم کنید.

وی گفت: استان کرمان زخم های کهنه ای بر تن دارد و تا جایی که می توانم با توجه به ظرفیت استان کرمان می خواهیم آنها را ترمیم کنیم. می خواهیم با این سیاست برنامه ششم را تعیین کنیم که در چارچوب اقتصاد مقاومتی، توازن منطقه ای را رعایت کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور خاطر نشان کرد: باید متناسب با ظرفیت تلاش کنیم و طوری برنامه ریزی کنیم که در شاخص هایی که از نرم متوسط کشور عقب هستیم، متمرکز شویم.

وی گفت: در سال جاری سیاست ما برای اعتبار محدود عمرانی 141 میلیارد تومانی و بیش از 2 هزار و 906 طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد و باید جوابگو باشیم.

نوبخت افزود: برای این کار در سال 93 سیاست بر این است که این میزان اعتبار را با توافق نمایندگان مردم در طرح های بالای 80 درصد متمرکز کرده و 246 طرح را در سال جاری به پایان برسانیم و اولویت ما این است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: برای برنامه ششم توسعه سیاست این است که منابع را در بخش هایی که بنا به هر جهتی در پنج برنامه قبل از انقلاب و پنج برنامه از سال 68 هنوز ترمیم پیدا نکرده و عقب تر از کشور هستیم، بپردازیم تا توازن رعایت شود.

وی گفت: در ابتدای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری تاکید کردند این سیاست ها به منظور دست یابی به اهداف سند چشم انداز تعریف شده است.

نوبخت تاکید کرد: باید سیاست ها را متناسب با شرایط عوض کنیم و اقتصاد مقاومتی همین است و این اقتصاد ریاضتی نیست و به ما می آموزد کجا چه کاری انجام دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: در برنامه ششم توسعه در چارچوب اقتصاد مقاومتی و با هدف ایجاد توازن منطقه ای می خواهیم کار کنیم و باید برای استان کرمان تلاش کرده و با شناخت قابلیت، فرصت و تهدید برنامه خود را برای جبران عقب ماندگی ها به صورت برنامه به بنده بدهید.

وی ادامه داد: قول می دهم با همکاری نمایندگان استان با کمترین تغییر صرفا تعدیل در کل، در برنامه جاگذاری کرده و صندلی خوبی در قطار برنامه توسعه برای استان کرمان بگذاریم.

نوبخت خاطر نشان کرد: استاندار کرمان نیز مسائل استان، ظرفیت های بخش غیردولتی و محدودیت های اعتبارات را می داند و نمایندگان استان خیلی تخصصی مسائل را فهم کرده و در کنار دولت برای حل مشکلات مردم هستند و امیدواریم بر مشکلات غلبه کنیم.

انتهای پیام

کد N254126