جان کری : رهبری مصر باید ثابت کند در برقراری مردم سالاری جدی است

مصر,مردم سالاری

تهران ؛ ایرنا- جان کری وزیر امورخارجه امریکا روز سه شنبه تاکید کرد : رهبران منصوب ارتش مصر باید ثابت کنند که در مورد برقراری مردم سالاری در بزرگترین کشور عرب جهان جدی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن ، کری این هشدار شدید را هنگام ملاقات با ˈ نبیل فهمی ˈ وزیر خارجه مصر داد که بالاترین مقام مصری دیدار کننده از پایتخت امریکا از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری منتخب اسلام گرای این کشور در ماه ژوئیه محسوب می شود که سیاست گذاری امریکا در مورد قاهره را دچار آشفتگی کرد.

کری با اشاره به این که ˈ ما همه می دانیم که در محدوده فرآیند قضایی تصمیمات ناراحت کننده ای گرفته می شودˈاین نکته را که اخیرا صدها نفر از هواداران جنبش اخوان المسلمین به طور دستجمعی محکوم به اعدام شده اند، برجسته ساخت .

کری در آغاز مذاکرات این در وزارت خارجه امریکا گفت : بدیهی است که مصر در حال عبور از یک فرآیند گذار بسیار دشوار است .

وی افزود:ما خواهان موفقیت دولت موقت هستیم . ما امیدواریم و نظر به یک فرآیند سیاسی فراگیر و اجرای یک قانون اساسی داریم که منجر به مشارکت سیاسی مردم و فراگیری پایگاه مردم سالاری شود. ˈ

اما وزیر خارجه امریکا به فهمی هشدار داد که چالش های جدی ناشی از تصمیمات دادگاه را به طور ˈ بسیار صریح ˈ به منظور اجرای مردم سالاری و ˈ ظهور مجدد مصر در صحنه جهانی ˈ مطرح خواهد کرد.

دولت امریکا هفته گذشته بخشی از کمک مسدودشده سالانه حدود 5/1 میلیارد دلاری خود را به قاهره که عمدتا نظامی بود، آزاد کرد.

واشنگتن موافقت کرده است که 10 فروند بالگرد آپاچی برای تلاشهای ضد تروریسم در شبه جزیره سینا به مصر تحویل دهد و حدود 650 میلیون دیگر کمک نظامی در اختیار این کشور قرار دهد ولی کمک های بیشتر را منوط به پیشرفت مردم سالاری در مصر دانست .

فهمی در پاسخ به کری گفت : دادگاه های مصر مستقل بوده و دولت نمی تواند در فرآیند قضایی دخالت کند ولی وی پیش بینی کرد که پس از پایان جریان گذار سیاسی در این کشور تصمیمات مناسبی در هریک از این زمینه ها گرفته شود.

وی افزود :من به نمایندگی از جانب مردمی می آیم که خواهان دمکراسی و داشتن سهمی در آینده خود هستند.

ولی وی هشدار داد که گذار قدرت در مصر جامعه محور بوده و با تغییر یک رئیس جمهور یکی پس از دیگری شکل نخواهد گرفت.

حسنی مبارک رییس جمهوری بلند مدت مصر در قیام مردمی اوایل سال 2011 از قدرت خلع شد و این روند به روی کار آمدن یک دولت تحت اداره ارتش انجامید که انتخابات سال 2012 را سازماندهی کرد که منجر به پیروزی محمد مرسی نخستین رئیس جمهوری منتخب این کشور شد اما وی نیز این بار توسط ارتش از قدرت برکنار شد.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N254114