امیرآبادی در همایش بزرگداشت روز ملی شوراها مطرح شد؛

به دولت های گذشته ایراد داشتیم/ در حال بازنگری قانون شوراها در مجلس هستیم

مجلس

شوراها، پناهگاه مردم و یار و یاور نظام انقلاب اسلامی ایران هستند/ همه مراجعات مردم به شوراهاست.

ایلنا: همایش گرامیداشت روز شوراها، با حضور مسئولین استانی و شهری و شوراهای بخش و روستاهای استان قم، پیش از ظهر امروز، در تالار معصومیه استانداری قم، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، در این مراسم در سخنانی، اظهار داشت: بنیاد و سازمان و ارگان هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شدند، همراه با برکاتی بودند و برکات فراوانی برای انقلاب و نظام داشتند.

وی افزود: از جمله این برکات می توان به بوجود آمدن سپاه، کمیته امداد، بنیاد مسکن، جهاد و... اشاره کرد، و یکی دیگر از آن ها شوراهاست.

امیرآبادی اظهار داشت: شوراها در حقیقت، پناهگاه مردم و یار و یاور نظام انقلاب اسلامی ایران هستند. پناهگاه مردم از این جهت که، همه مراجعات مردم به این شوراهاست، که مراجعه به شوراهای استان، در اولویت دیگر شوراهاست و در حال حاضر ما می بینیم، همه مراجعات روستاییان، به این شوراهاست.

وی خاطر نشان کرد: حرف هایی که روستاییان به شوراها می گویند، شاید در وظایف این عزیزان نباشد، ولی چون مردم به این مسئولین مراجعه می کنند، مسئولین نیز پیگیر کارهای آنان هستند و از مسئولین خواهشمندم در این زمینه شوراها را همراهی کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، از طرفی هم شوراها یار و یاور نظام دانست و ابراز کرد: خیلی از مسائل حاکمیتی را شوراها انجام می دهند. مواردی که طبق گفته های دولت و حاکمیت به آن اشاره شده و باید به شوراها واگذار شود.

وی افزود: ما به دولت های گذشته ایراد داشتیم، چون مسئله رسیدگی امور شوراها و بحث مدیریت شهری و اجرایی را به شوراها واگذار نمی کردند.

امیر آبادی گفت: وقتی به بودجه دولت، در طول سال های گذشته نگاه می کنیم و نگاهی که به بودجه شورا و روستاها داریم، می بینیم یک توان مالی بالایی را برای بودجه شهرداری و دهیاری ها می توانیم ببینیم، در حالی که، در درصد بودجه عمرانی و شهری این قضیه کامل برعکس می باشد.

وی ادامه داد:  از 196 هزار میلیارد تومان بودجه سال 93، چیزی حدود 150 هزار میلیارد تومان، بودجه جاری است و نزدیک 40 هزار میلیارد تومان، بودجه عمرانی است، که این بسیار بودجه پایینی می باشد.

امیرآبادی اظهار کرد: عکس این قضیه در شهرداری های کشور، حتی کوچکترین شهرداری ها در اقصی نقاط کشور، بودجه عمرانی بیش از هفتاد درصد و بودجه جاری کمتر از سی درصد می باشد و این جای تقدیر و تشکر دارد و این را به ما می رساند که، هر اندازه ما کار را به مردم بسپاریم، کار بهتر انجام می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در حال بازنگری قانون شوراها در مجلس هستیم و پیش نویس آن را نوشتیم و به کمیسیون شوراها وارد شده است؛ اما واقعیت مطلب این است که در بحث تشکیلات، این ابهام را داریم و باید با اعضای محترم شورای نگهبان جلسه ای برگزار کنیم و مسئله شوراها را در رابطه با امور اجرایی و سلسله مراتبی حل کنیم.

وی در پایان گفت: آفت هایی که شوراها بعضا به آن دچار شدند و باعث شده نتوانند به مردم خدمت کنند، بحث اختلاف در مکان های مختلف است؛ چه بحث اختلاف شورای شهر با شهرداری آن شهر و چه شورای استان با دهیارها. امیدواریم این مسئله مورد توجه مسئولین قرار بگیرد، که انشاالله در بحث شورایی بتوانیم قدم های مثبتی برای شهر و استان برداریم.

کد N253849