هشدار روسیه به ژاپن برای لغو روادید اتباع روس

اوکراین,ژاپن

تهران - ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو اقدام دولت توکیو برای لغو روادید برای شهروندان روس را بی پاسخ نمی گذارد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه فوری اعلام کرد که مسکو خشمگین و نگران از اقدام توکیو برای تبعیت از اروپا و آمریکا برای لغو روادید برای اتباع روس، این اقدام ژاپن را بی پاسخ نمی گذارد.

در این بیانیه آمده است: تلاش توکیو برای اعمال فشار بر مسکو هرگز نمی تواند موجب کاهش تنش ها بر سر موضوع اوکراین شود.

بر اساس این گزارش، دولت ژاپن صبح امروز اعلام کرد که به تبعیت از آمریکا و اتحادیه اروپا در اعمال تحریم هایی علیه روسیه، از ارایه روادید به 23 تبعه روسی خودداری می کند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، طبق اعلام دولت ژاپن، این تحریم ها شامل مسدود کردن دارایی ها و منع ارایه روادید به دلیل آنچه ناکامی روسیه در پیروی از توافق 17 آوریل (29فروردین) با آمریکا و اتحادیه اروپا و اوکراین در خصوص تلاش ها برای کاهش تنش در شرق اوکراین خوانده شد، اعمال می شود.

بر اساس این گزارش، ˈفومیو کیشیداˈ وزیر امور خارجه ژاپن به خبرنگاران گفت: باید از روسیه بخواهیم از خود خویشتنداری نشان داده و مسوولانه عمل کند.

ژاپن در ماه مارس سال جاری میلادی - اسفند ماه سال 1392- اقداماتی را علیه روسیه به دلیل آنچه مداخله این کشور در اوکراین خواند، صورت داد. از جمله این اقدامات تعلیق مذاکرات برای تسهیل شرایط صدور روادید و توقف مذاکرات است.

روسیه 19مارس گذشته (28 اسفند) پس از برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه که اکثریت ساکنان آن به جدایی از اوکراین رای دادند، با امضا قراردادی با این منطقه، آن را ضمیمه خاک خود کرد.

منطقه کریمه با وسعت 26 هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت و جمعیت دو میلیون و 413 هزار نفر به عامل اصلی اختلاف میان روسیه و اوکراین تبدیل شد.

روابط روسیه و آمریکا اکنون به دلیل مساله اوکراین و به ویژه الحاق منطقه کریمه به روسیه تیره است، به طوری که

آمریکا چند بسته تحریم علیه روسیه وضع کرده و این کشور هم به طور متقابل به این اقدامات پاسخ داده است.

آمریکا روز دوشنبه در تازه ترین اقدام علیه روسیه، تحریم های جدیدی را علیه 7 مقام دولتی نزدیک به ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه و 17 شرکت روسی اعمال کرد.

مترجمام**1378**1010
کد N253779