دوازده زندانی ایرانی به کشور منتقل شدند

سیاست خارجی

در چارچوب موافقت نامه همکاری میان ایران و جمهوری آذربایجان ، تعداد 12 نفر از محکومین ایرانی محبوس در زندانهای جمهوری آذربایجان امروز سه شنبه در نقطه صفر مرزی تحویل مقامات قضایی کشورمان شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در چارچوب موافقت نامه همکاری میان ایران و جمهوری آذربایجان ، تعداد 12 نفر از محکومین ایرانی محبوس در زندانهای جمهوری آذربایجان امروز سه شنبه در نقطه صفر مرزی تحویل مقامات قضایی کشورمان شدند.

ˈسید محسن مولاییˈ مسوول امور کنسولی سفارت ایران در باکو با اعلام این مطلب گفت : انتقال این زندانیان در اجرای موافقتنامه تبادل محکومین بین دو کشور و به منظور گذراندن باقیمانده محکومیت آنان در ایران صورت گرفت.

وی افزود: در پی تحولات مثبتی که در ماههای اخیر در مناسبات دو کشور ایجاد شده و به دنبال تلاش های سفارت ایران در جمهوری آذربایجان و نیز همکاری خوبی که دولت آذربایجان در این زمینه داشته است، در یک ماه گذشته تعداد 34 نفر از زندانیان ایرانی به کشور منتقل شده اند و موافقت اولیه برای انتقال 35 نفر دیگر نیز از دولت آذربایجان اخذ شده است که انتظار می رود پس از طی مراحل اداری ظرف یکماه آینده آنان نیز به ایران منتقل شوند.

به گفته مولایی سه نفر از زندانیان منتقل شده در این مرحله زن هستند.

مولایی جرایم همه زندانیان انتقالی به کشور را در رابطه با مواد مخدر اعلام کرد و با اشاره به سخت گیری ها و جرایم سنگینی که دولت آذربایجان برای حمل ، نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر حتی به میزان بسیار کم اعمال می کند ، به طور موکد از مسافران ایرانی خواست به این مساله توجه کنند.

وی از مسوولان گمرکات کشورمان نیز درخواست کرد دقت لازم در مبادی ورودی به خاک جمهوری آذربایجان معمول دارند تا هموطنانمان دچار مشکل نشوند.

در هفته های اخیر تعداد 5 زندانی تبعه جمهوری آذربایجان نیز که در زندانهای ایران محبوس بودند در چارچوب موافقتنامه مبادله محکومان بین دو کشور به جمهوری آذربایجان تحویل داده شدند