ابراز نگرانی اشتون نسبت به اوضاع شرق اوکراین

اوکراین,روسیه

تهران-ایرنا- مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد که وی نگران وخامت اوضاع امنیتی در شرق اوکراین است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا از بروکسل، ˈکاترین اشتونˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: نسبت به وخامت اوضاع امنیتی در شرق اوکراین به من هشدار داده شده است. اوضاع امنیتی در شرق اوکراین فعالیت عادی موسسات مشروع و قانونی دولتی را تضعیف می کند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین خواستار آزادی فوری افرادی شد که توسط گروههای مسلح به طور غیرقانونی زندانی شده اند. وی از روسیه نیز خواست اقدام مناسب در جهت حمایت از توافق نامه ژنو که با هدف کاهش تنش ها و احیای امنیت در اوکراین حاصل شد، انجام دهد.

اشتون در بیانیه خود افزود: من به ویژه تیراندازی به سوی شهردار شهر خارکف را که روز گذشته رخ داد، و همچنین زندانی شدن ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را در شهر اسلاویانسک توسط گروههای جدایی طلب محکوم می کنم.

این اظهارات مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی مطرح شده است که اتحادیه اروپا روز سه شنبه به طور رسمی تحریم هایی را علیه 15 مقام روسیه اعمال کرد که از جمله این تحریم هایی بلوکه کردن دارایی ها و ممنوعیت سفر برای این مقامات به کشورهای اتحادیه اروپا است. این در حالی است که روسیه از این تحریم های جدید اتحادیه اروپا انتقاد کرده و عنوان داشت که این اتحادیه باید از خود خجالت بکشد.

دیمیتری نیکولایویچ کوزاک معاون نخست وزیر روسیه، اولگ گنریکویچ وزیر امور منطقه کریمه و همچنین معاون رییس دومای روسیه از مقام های روسی که در فهرست جدید تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارند، به شمار می روند.

در فهرست جدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه همچنین نام والری واسیلویچ گراسیموف رییس ستاد مشترک ارتش روسیه نیز به چشم می خورد.

با افزودن این تعداد از مقامات روسیه، شمار مقامات روسی که تحت تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفته اند به 48 تن افزایش یافت.

این تحریم های اتحادیه اروپا در حالی به طور رسمی اعلام شده است که آمریکا نیز روز گذشته در جدیدترین اقدام علیه روسیه، تحریم های جدیدی را علیه 7 مقام دولتی نزدیک به ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و 17 شرکت دیگر روسی اعمال کرد.در همین حال سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه با تاکید برغیرقانونی بودن تحریم های آمریکا علیه روسیه گفت: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان را فاقد وجاهت قانونی می دانیم و محکوم می کنیم. تحریم های یکجانبه فرا ملی کاملا ماهیت غیرقانونی دارند.

وی افزود: این گونه اقدامات با هیچ یک از اصول منطقی مناسبات بین المللی مطابقت ندارند و متناقض شرایط حقوق بین الملل هستند.

ریابکوف گفت: آمریکا در تصمیم گیری در مورد تحریم روسیه واقعیت ها را در اوکراین و وضعیت اطراف آن درنظر نگرفته است.

مترجمام**9234** 1010
کد N253640