در دیدار مدیر کل یونسکو

رئیس‌جمهور: یونسکو باید زمینه‌ساز اعتدال و جهان عاری از خشونت باشد

يونسكو,رييس‌جمهور,صلح,حسن روحاني

رئیس‌جمهور با اشاره به نیاز دنیای امروز به استقرار صلح و ثبات، گفت: نخستین و مهمترین گام برای مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم، گام فرهنگی است و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو» می‌تواند در این زمینه نقش ارزشمندی ایفا کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار خانم «ایرینا بوکووا» مدیرکل یونسکو، رأی قاطع و یکپارچه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «ایجاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» را ناشی از احساس نیاز سایر کشورها به این رویکرد ارزیابی کرد و افزود: یونسکو باید با تحرک بیشتر و همکاری رسانه در کشورهای مختلف و نیز آموزش ترویج فرهنگ گفت‌وگو و اعتدال زمینه‌ساز استقرار جهان عاری از خشونت شود.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور نماینده مردم فلسطین در هیأت یونسکو، این اقدام را گامی در جهت استقرار صلح دانست و گفت: منطقه خاورمیانه در سال‌های اخیر از خشونت، افراطی‌گری و تروریسم رنج بسیاری برده است و نیاز است با کمک یکدیگر صلح و ثبات را به این منطقه بازگردانیم.

روحانی در ادامه از تلاش برخی قدرت‌های جهانی برای تخریب هویت فرهنگی ملت‌ها انتقاد کرد و افزود: تلاش برای استیلای فرهنگ غرب بر فرهنگ دیگر کشورها از تفکری نادرست نشأت می‌گیرد، زیرا هویت و فرهنگ ملت‌ها از یک سو منجر به ثبات کشورها می‌شود و از سوی دیگر به استحکام و قوام روابط اجتماعی و خانوادگی می‌انجامد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: قدرت‌های بزرگ از طریق تبلیغات توانستند در مرحله نخست قدم‌هایی در تخریب فرهنگ ملی و بومی کشورها بردارند، اما واقعیت این است که نمی‌توانند فرهنگ عمومی خود را جایگزین آن کنند و یونسکو نیز وظیفه دارد تا از فرهنگ‌ها و هویت‌های مستقل دفاع کند.

وی همچنین به وجود مشکلات کشورهای در حال توسعه در زمینه علمی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در دنیای امروز شاهد نوعی آپارتاید علمی هستیم و کشورهای برخوردار از فناوری‌های نوین بخاطر منافع اقتصادی حاضر نیستند رمز و راز علوم پیشرفته را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکار گسترده و عمیق‌تر با سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) را اعلام کرد و گفت: تهران حاضر است در مبارزه با گسترش فقر فرهنگی و توسعه آموزش تعامل تنگاتنگی با یونسکو داشته باشد.

روحانی همچنین تصریح کرد: سفر مدیرکل یونسکو به ایران نویدبخش توسعه همکاری این سازمان با ایران در عرصه‌های علمی و فرهنگی است.

بر اساس این گزارش، «ایرینا بوکووا» مدیرکل سازمان آموزش ملی و فرهنگی سازمان ملل نیز در این دیدار، ضمن ستایش از مواضع و ابتکار جمهوری اسلامی ایران در طرح موضوعاتی همچون «جهان عاری از خشونت»، گفت: پیشنهاد رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بسیار ارزشمند و کاملاً منطبق با مأموریت، اساسنامه و اهداف یونسکو بود.

مدیرکل یونسکو به مسئولیت سنگین این سازمان در زمینه تعامل فرهنگی ملت‌ها با یکدیگر و وجود اسناد، بیانیه‌ها و کنوانسیون‌های معتبر در خصوص تنوع فرهنگی اشاره کرد و افزود: ما نیز با افکار رئیس جمهوری ایران مبنی بر اینکه تخریب فرهنگ‌های محلی و بومی به تنش منتهی می‌شود موافقیم و خواستار گفت‌وگوی فرهنگ‌ها هستیم.

بوکووا تصریح کرد: یونسکو بطور کامل در جریان مقابله با موضوع افراطی‌گری و خشونت در جهان به عنوان چالشی بزرگ که انسان‌ها را تهدید می‌کند قرار دارد و تلاش می‌کند تا بر اساس یک برنامه جهانی، اهمیت و ارزش‌های گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز را برای مردم دنیا تبیین کند.

وی موفقیت‌های ایران در آموزش نسل جوان بویژه دختران را ستود و اظهار کرد: یونسکو از ارتباط با مراکز علمی ایران استقبال می‌کند و در این زمینه حمایتی گسترده از یک مرکز علمی در اصفهان انجام داده است.

مدیرکل یونسکو اطمینان داد که این سازمان در جهت همکاری‌های علمی کشورهای جنوب - جنوب و باز کردن راه‌های همکاری کشورهای شمال با جنوب تلاش خواهد کرد و قائل بر بسترسازی برای فرصت دادن به جوانان، حفظ و صیانت از فرهنگ، علوم و توسعه در کشورهای در حال توسعه است.

بوکووا ضمن ابراز خرسندی از سفر به شهرهای بم، اصفهان و شیراز و آشنایی با فرهنگ غنی ایران اسلامی، گفت: در روزگاری که بخش عمده‌ای از دنیا در تاریکی و گمنامی بسر می‌برد، مهندسان و متفکران ایرانی با مهندسی فوق‌العاده خود آثاری را خلق کردند که انسان را به تحسین وامی‌دارد.

مدیرکل یونسکو همچنین از رئیس‌جمهور کشورمان برای انتخاب سفیری دانشمند و کارآمد در یونسکو قدردانی کرد.

انتهای پیام

کد N253550