اردوغان: آمریکا فتح‌الله گولن را به ترکیه تحویل دهد

سیاسی

نخست‌وزیر ترکیه از واشنگتن درخواست کرد تا فتح‌الله گولن را تحویل آنکارا دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه از آمریکا درخواست کرده است تا فتح‌الله گولن را که از اصلی‌ترین مخالفان دولت وی به شمار می‌رود و ساکن پنسیلوانیای آمریکاست، تحویل دولت آنکارا دهد.

گولن که از روحانیون برجسته ترکیه است و رهبری حزب خدمت را بر عهده دارد، اخیرا انتقادهای بسیاری از اردوغان کرده است و در مقابل اردوغان نیز وی را به "خیانت" به حزب حاکم عدالت و توسعه متهم می‌کند.

اختلاف نظر این دو مقام برجسته از زمانی آشکارتر شد که پرونده رسوایی فساد دولت اردوغان رسانه‌ای شد و نخست‌وزیر ترکیه عاملان حزب خدمت را مسبب این افشاگری و اتهام‌زنی به دولت می‌دانست.

این روحانی در تبعید ترکیه‌ای پیشتر با مشابه دانستن حرص و طمع نخست‌وزیر ترکیه برای دستیابی به قدرت همانند نظامیان، هشدار داد که اصلاحات سیاسی و اقتصادی در یک دهه گذشته در معرض تهدید است.

وی در یک مطلب سیاسی نوشته بود: مردم هم در داخل و هم در خارج از کشور اعتماد خودشان را به رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه از دست داده‌اند و علت آن هم انجام اقداماتی نظیر محدود کردن آزادی اینترنت،‌ افزایش کنترل دولت بر دادگاه‌ها و اختیارات بیشتر برای آژانس اطلاعات ترکیه است.

انتهای پیام

کد N253410