انتقاد فعالان حقوق بشر از عملکرد سازمان ملل در کمک به آوارگان سوری

سوريه

جمعی از وکلا و فعالان حقوق بشر در نامه‌ای از سازمان ملل به خاطر کوتاهی این سازمان در کمک‌رسانی به آوارگان سوری انتقاد کردند.

جمعی از وکلا و فعالان حقوق بشر در نامه‌ای از سازمان ملل به خاطر کوتاهی این سازمان در کمک‌رسانی به آوارگان سوری انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، در این نامه وکلا و فعالان حقوق بشر ضمن انتقاد از سازمان ملل در کمک‌رسانی به آوارگان سوری از این سازمان خواستند که قوانین بین‌المللی را در خصوص نحوه کمک‌رسانی به آوارگان سوری اجرا کند.

از جمله کسانی که این نامه را امضا کردند ریچارد گلدستون یکی از بزرگ‌ترین دادستان‌های سازمان ملل در خصوص پرونده رواندا و یوگسلاوی سابق است.

گلدستون در این خصوص مدعی شد دولت سوریه با موافقت با عملیات امداد رسانی به آوارگان از طریق مرزها مخالفت می‌کند و سازمان ملل حق دارد که عملیات کمک‌رسانی بدون موافقت مقامات سوریه انجام دهد.

در این نامه که توسط برخی از روزنامه‌های عرب زبان و انگلیسی به چاپ رسید آمده است سازمان ملل به سازمان‌های کمک‌رسانی زمانی که در حین کمک به مناطق مختلف سوریه هستند چیزی ابلاغ نمی‌کند و این باعث تکرار کمک‌های بدون فایده به این مناطق می‌شود.

براساس ارزیابی‌های سازمان ملل 9 میلیون سوری در حال حاضر نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند، این در حالی است که برخی سازمان‌های کمک‌رسانی در سوریه نسبت به عملکرد سازمان ملل در قبال بزرگ‌ترین بحران انسانی جهان ابراز ناامیدی کرده و نهادهای بین‌المللی را به سانسور اطلاعات حیاتی درباره کمک به آوارگان سوری متهم می‌کنند.

یکی از سازمان‌های غیردولتی فعال در عرصه کمک رسانی در سوریه در نامه‌ای به شماری از کشورهای عضو شورای امنیت اعلام کرد که نبود هماهنگی از سوی سازمان ملل باعث شده که کمک‌های مختلف به غیر نظامیان در مناطقی که از اولویت برای کمک برخوردارند نرسد.

براساس برخی گزارش‌ها در پی درگیری‌های سوریه در سه سال گذشته حدود 150 هزار تن کشته و 5/2 تن آواره شدند.

انتهای پیام

کد N252722