چاینا دیلی: تور آسیایی اوباما نشان داد آمریکا چین را "دشمن" خود می‌داند

یکی از روزنامه‌های مطرح چین پس از اظهارات بارک اوباما مبنی بر اینکه واشنگتن به دنبال رویارویی با قدرت پکن در آسیا-اقیانوسیه نیست، از وی به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه دولتی چاینا دیلی، امروز (سه شنبه) در سرمقاله خود با اشاره به سفر یک هفته‌ای باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا به آسیا نوشت: کاملا مشخص است که واشنگتن، پکن را یکی از دشمنان خود می‌داند.

ادعای چین بر سر جزایری در دریای چین شرقی و جنوبی، یکی از محورهای اصلی مذاکره اوباما با رهبران ژاپن، کره جنوبی، مالزی و فیلیپین بود. به نوشته این روزنامه، در این سفر، بیانیه مشترک آمریکا - ژاپن اعلام و معاهده جدید دفاعی آمریکا - فیلیپین امضا شد. اوباما از توکیو تا مانیل تلاش‌ کرد تا به گونه‌ای سخن بگوید که باعث خشم چین نشود و در مجموع این سفر درباره واشگتن و متحدانش بود که نگران رشد چین بودند.

اوباما در جریان کنفرانس خبری مشترک خود با رئیس جمهوری فیلیپین در روز دوشنبه گفت: واشنگتن تلاش می‌کند که در مناقشه‌های ارضی جانبداری نکند و بر این باور است که چنین موضوعاتی باید به صورت مسالمت‌آمیز و نه با ارعاب و اجبار حل شود.

وی همچنین تاکید کرد که کاخ سفید "روابط سازنده‌ای با چین" دارد و تمایلی ندارد که با چین به رویارویی یا دشمنی بپردازد. با این وجود روزنامه دولتی چین از این عبارات به عنوان "لحن شوکه‌آور" تعبیر کرد و هشدار داد: "وعده‌های شیرین" نوع جدیدی از روابط مبتنی بر قدرت، نباید ما را از دیدن واقعیت‌های سیاسی دور کند.

انتهای پیام

کد N252504