علاقمندی ایران و روسیه به گسترش همکاری‌های رسانه‌ای

در دیدار مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه و دیمیتری کیسیلیوف رییس خبرگزاری "روسیه امروز" بر ضرورت گسترش همکاری های رسانه ای دو کشور تاکید شد.

در دیدار مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه و دیمیتری کیسیلیوف رییس خبرگزاری "روسیه امروز" بر ضرورت گسترش همکاری های رسانه ای دو کشور تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،طرفین با اشاره به ظرفیت های بالای رسانه ای ایران و روسیه خواستار هم‌افزایی رسانه ای تهران و مسکو به منظور انعکاس خبری بی واسطه واقعیات توسط رسانه های خبری دو کشور شدند.

در این دیدار سفیر ایران اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از مطالب مربوط به وضعیت جاری ایران و روسیه در رسانه های خبری دو کشور از رسانه های غربی دریافت می شود که با ارتقای سطح همکاری های رسانه ای میان ایران و روسیه می‌توان در جهت تغییر این وضعیت اقدام نمود و با انعکاس مستقیم و بی واسطه رویدادهای دو کشور اخبار غیرواقعی رسانه های غربی را خنثی کرد.

وی با بیان اینکه دیدگاه‌های غالب در روسیه درباره ایران برگرفته از خبرسازی رسانه های غربی است ،اضافه کرد: باید این فضا شکسته شود و بر این اساس ما آماده کمک به توسعه همکاری های رسانه ای میان تهران و مسکو هستیم.

سنایی افزود : خوشبختانه با فعالیت مجدد آقای پوتین در مقام ریاست جمهوری روسیه و نیز سر کار آمدن دولت یازدهم در جمهوری اسلامی ایران، حسن تفاهم در مناسبات دو کشور بیشتر شده است و گفتمان بسیار خوبی میان روسای جمهوری دو کشور برقرار است و امید می رود که روابط دو کشور روز به روز گسترش یابد.

وی اضافه کرد: ایران و روسیه در منطقه ای واقع شده اند که منافع و تهدیدهای مشترکی فرا روی آنها است، به همین جهت خوشبختانه همکاری خوبی بین دو کشور در زمینه تحولات جاری منطقه در جریان است و آقای پوتین در دیدار من با ایشان نیز گفت که به این مساله توجه دارد.

سنایی خاطرنشان کرد: تحولات عراق، افغانستان و بیداری اسلامی در کشورهای عربی نشان داده است که غرب قابل اعتماد نیست . تجربه عراق و افغانستان نشان داده است که غرب به چیزی جز اعمال استانداردهای دوگانه و یکجانبه گرایی اعتقاد ندارد و این در حالی است که ایران به ضرورت نهادینه شدن نگاه برابر و مبتنی بر اصل احترام متقابل در روابط بین المللی تاکید دارد و خواستار حل مسایل از طریق گفت و گو است که مذاکرات هسته ای با ۱+۵ از مصادیق عینی آن می باشد.

سفیر ایران ادامه داد : در زمان حاضر شاهد خروج ظاهری آمریکا از افغانستان هستیم اما واقعیت این است که عوارض ناشی از این حضور به شکل افزایش قاچاق مواد مخدر برای کشورهای منطقه از جمله ایران، روسیه و چین می ماند و بر این اساس همکاری نزدیک تر این سه کشور در این ارتباط ضروری است.

وی یادآور شد: البته ما از یک رهبری خردمند برخورداریم که در حوادث منطقه ما را به بهترین وجه ممکن رهبری کردند و توجه ویژه ای نیز به روابط با روسیه دارند و بر همین مبنا نیز امیدواریم که روابط دو کشور درعرصه های گوناگون توسعه یابد.

کیسیلیوف رییس خبرگزاری تازه تاسیس روسیه امروز نیز در این دیدار با اشاره به اینکه نام ایران از دوران کودکی در ضمیر وی حک شده است، گفت : ایران به عنوان یک کشور توانمند پس از تشکیل باشگاه ابرقدرت های جهان وارد عرصه معادلات بین المللی شد و به همین دلیل نیز امروزه هضم توانایی های آن برای برخی قدرت ها دشوار است لیکن روسیه بر خلاف بسیاری از کشورها به ایران نزدیک و لذا برقراری روابط خاص با ایران برای روسیه بسیار مهم است.

ایشان در ادامه أمادگی خبرگزاری روسیه امروز را برای گسترش همکاریهای رسانه ای با رسانه های ایرانی را اعلام داشت و اظهار امیدواری کرد که همکاری های دو کشور در همه عرصه ها و بویژه در عرصه خبر گسترش یابد.

در ادامه این دیدار پاول آندریف معاون امور بین الملل خبرگزاری روسیه امروز گفت : خوشبختانه ما روابط نهادینه شده و خوبی با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به عنوان خبرگزاری رسمی ایران داریم و آماده توسعه آن در دوره جدید می‌باشیم.

انتهای پیام

کد N252495