استقرار جنگنده‌های انگلیس و فرانسه برای گشت‌زنی بر فراز کشورهای حوزه بالتیک

وزرای دفاع انگلیس و فرانسه اعلام کردند، همزمان با افزایش تنش‌ها با روسیه در خصوص اوکراین، لندن و پاریس هشت فروند جنگنده برای تقویت گشت‌زنی‌های هوایی ناتو بر فراز کشورهای حوزه بالتیک مستقر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، چهار فروند جت جنگنده "تایفون" انگلیس وارد لیتوانی شدند تا ماموریت خودشان را آغاز کنند و در همین حال چهار فروند جهت جنگنده "رافال" فرانسه در مالبورک، شمال شرق لهستان فرود آمدند.

‌فیلیپ هاموند، وزیر دفاع انگلیس گفت: این اقدام باعث اطمینان خاطر متحدان ناتو ما در شرق اروپا و کشورهای حوزه بالتیک می‌شود. در پی رویدادهای اخیر اوکراین، کاملاً‌ درست است که ناتو اقداماتی را برای تاکید مجدد بر تعهداتش نسبت به امنیت جمعی اعضایش انجام دهد.

‌سخنگوی ارتش فرانسه نیز گفت: حدود 70 پرسنل ارتش فرانسه و چهار فروند جت جنگنده "رافال" در مالبورک مستقر شده‌اند.

‌انگلیس و فرانسه همچنین در هفته‌های اخیر هواپیمای هشدار اولیه "سیستم اخطار و کنترل هوا برد" را برای گشت زنی بر فراز حریم هوایی لهستان و رومانی مستقر کرده است. کشورهای حوزه بالتیک از جمله لتونی، لیتوانی و استونی که در سال 1991 میلادی از اتحاد جماهیر شوروی جدا شده و اعلام استقلال کردند، در سال 2004 میلادی به ناتو پیوسته اما به دلیل نداشتن هواپیماهای مناسب برای کنترل حریم هواییشان، دیگر اعضای ناتو گشت زنی بر فراز حریم هوایی آن‌ها را به عهده دارند.

ناتو آوریل سال جاری میلادی اعلام کرد، به دنبال افزایش بحران در اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، تدابیر دفاعی خود در شرق اروپا را افزایش می‌دهد. ناتو گشت‌ زنی‌های جت‌های جنگنده را افزایش داده و کشتی‌های بیشتری در دریای بالتیک و شرق مدیترانه مستقر کرده است.

انتهای پیام

کد N252321