کری: من نگفتم اسرائیل "کشوری آپارتاید" می‌شود!

سیاسی

در پی انتقادهای شدید از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که وی برای توصیف آینده بالقوه اسرائیل از واژه‌های اشتباهی استفاده کرده است!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود چنانچه اسرائیل به معاهده صلح با فلسطینیان دست نیابد، تبدیل به یک "کشور آپارتاید" می‌شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که جان کری از حملات "سیاسی جانبدارانه‌ای" که به وی شده است، انتقاد کرده است.

با این حال وی گفته است که احتمالا سخنان وی در اختتامیه یک نشست بین‌المللی سوء برداشت شده است.

وی بار دیگر تاکید کرد که از حامیان اسرائیل است که دارای یک "دموکراسی سرزنده" است! رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا اعلام کرد که سخنان وی تنها تاکیدی بر این بوده است که راه حل "دو کشوری" تنها راه حل پایان درگیری دیرینه میان اسرائیل و فلسطین است.

کری پس از انتقاد قانونگذاران آمریکایی و گروه‌های حامی رژیم صهیونیستی که برخی از آنان خواستار استعفا و یا عذرخواهی کری شده بودند، گفت: من اجازه نمی‌دهم که تعهدم به اسرائیل از سوی هیچ فردی خصوصا از سوی متعصبان و با اهداف سیاسی، زیر سوال برود. بنابراین می‌خواهم به چیزهایی که باور دارم و باور ندارم، به صراحت اشاره کنم.

وی افزود: اول از همه باید بگویم که اسرائیل یک دموکراسی زنده و پرتحرک دارد و من هرگز خصوصی یا عمومی باور نداشتم و نگفته‌ام که اسرائیل یک "کشور آپارتاید" است و یا قرار است در آینده به آن تبدیل شود.

کری ادامه داد: دوم اینکه من از قدرت واژه‌ها آگاهی دارم و می‌دانم که از این واژه‌ها می‌تواند سوء استفاده شود؛ حتی زمانی که غیر عمدی بیان شود. با این حال اگر من به گذشته برمی‌گشتم قطعا واژه‌های دیگری را برای توضیح و تشریح عقاید خود انتخاب می‌کردم. من بر این باورم که تشکیل دو کشور و زندگی مسالمت آمیز آن‌ها در کنار یکدیگر تنها راه حل پایان بحران است.

روز یکشنبه مجله نیوزویک گزارش داد که جان کری در جلسه‌ای خصوصی در واشنگتن گفته است که اسرائیل به "کشوری آپارتاید" تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام

کد N252059