رهبر شبه نظامیان اوکراین مبادله گروگان ها را پیشنهاد کرد

شبه نظامیان,مبادله ناظران

مسکو- ایرنا- ویاچسلاو پونوماریف شهردار شهر اسلاویانسک که رهبری شبه نظامیان مخالف حکومت اوکراین در این منطقه را برعهده دارد مبادله ناظران نظامی سازمان امنیت و همکاری اروپا با شماری از شبه نظامیان دستگیر شده را پیشنهاد کرد.

به گزارش ایرنا، پونوماریف روز دوشنبه در مصاحبه با تارنمای روسی ˈلایف نیوزˈ گفت : ناظران نظامی دستگیر شده از نیروهای ناتو بودند و یکی از آنها به دلیل بیماری دیابت آزاد شد.

وی افزود: با مبادله این افراد با افراد خودی مخالفتی نداریم و فقط مساله اصلی موافقت کی یف با این اقدام است.

شهردار شهر اسلاویانسک گفت : از اعضای هیات سازمان امنیت و همکاری اروپا تقاضا کرده ایم با اوکراین به مذاکره پرداخته و زمینه آزادی دوستان ما در وهله اول پاول گوبارف دستیار من و شماری از همکارانم که به اسارت نیروهای اوکراینی درآمده و در بازداشتگاه سازمان امنیت بسر می برند را فراهم کنند.

وی اضافه کرد: کارکنان نظامی سازمان امنیت و همکاری اروپا در شرایط خوبی نگهداری می شوند و آنها را اسیر محسوب نمی کنیم.

پونوماریف با بیان این که من هم افسر ذخیره هستم ، اظهار داشت: با این افسران با احترام رفتار می کنیم و در گفتگو با آنها خاطرنشان کردم که آنها را اسیر محسوب نمی کنیم بلکه مهمانان ما هستند.

وی افزود: آنها به من اعتماد دارند و هیچ مساله ای از نظر محل نگهداری و غذا ندارند.

فرمانده شبه نظامیان گفت: اما وضعیت سه افسر واحد ویژه آلفای سازمان امنیت اوکراین که روز گذشته به اسارت درآمده اند کاملا فرق می کند.

وی همچنین گفت: شهر اسلاویانسک از اطراف محاصره شده است و فقط از طرف شرق نیروهای اوکراینی آن را احاطه نکرده اند و در حال حاضر برای این هدف تلاش می کنند.

جدایی طلبان طرفدار روسیه روز جمعه هفته گذشته در شهر اسلاویانسک در جنوب شرقی اوکراین، اتوبوسی را به همراه مسافران آن توقیف کردند که هشت ناظر نظامی سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز در آن بودند.

یکی از ناظران نظامی سازمان امنیت و همکاری اروپا که تابعیت سوئدی داشت شامگاه یکشنبه به علت ابتلا به بیماری دیابت آزاد شد.

به گزارش رسانه های روسی، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به دعوت دولت اوکراین وارد این کشور شده بودند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا تایید کرده است این افراد اعضای ماموریت نظارت ویژه سازمان یا ناظران انتخاباتی نیستند اما بعضی از کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا آنها را بر اساس سند وین مرتبط با تدابیر اعتمادساز و تامین امنیت به این کشور اعزام کرده اند.

اروپام/2242**۵۱۸ ** 1064
کد N251842