محتشمی: گسل‌های اعتماد عمومی، در این دولت در حال کاهش است

دولت,اصلاح‌طلبان

سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان با بیان اینکه "در دولت‌های نهم و دهم ترک و گسل عظیمی میان اعتماد عمومی در جامعه بوجود آمد"، گفت: عدم استقبال مردم از کارگزاران دولت قبل موجب شد که مردم به سمت دولت یازدهم گرایش پیدا کنند.

مجید محتشمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "اعتماد عمومی به معنای مجموعه‌ای از باورهای فردی به ویژگی‌های طرف مقابل خود است"، اظهار کرد: باور افراد نسبت به ویژگی‌هایی از جمله رفتار صادقانه را می‌توان به عنوان اعتماد تعریف کرد.

وی با بیان اینکه "اعتماد مردم به یکدیگر، لایه زیرین اعتماد عمومی را تشکیل می‌دهد"، افزود: لایه عمیق اعتماد عمومی، وجود اعتماد عمومی در جامعه است. به عبارت دیگر، زمانی که مردم به نمایندگان خود به عنوان کارگزاران نظام اعتماد داشته باشند، می‌توان گفت که اعتماد عمومی در جامعه نهادینه شده است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "پاسخگویی به انتظارات مردم از سوی کارگزاران نظام، موجب تعمیق اعتماد عمومی در جامعه می‌شود"، اظهار کرد: اگر اعتماد عمومی در جامعه به اعتمادی اجتماعی تبدیل شود، اعتماد اجتماعی نیز به سرمایه‌ای عظیم تبدیل می‌شود که این سرمایه پیامدهایی نظیر ایجاد امنیت ملی در جامعه، افزایش انسجام اجتماعی و جلوگیری از فرار مغزها را به همراه خود دارد.

محتشمی در ادامه با بررسی سیمای اعتماد عمومی در کشور طی سال‌های اخیر، تاکید کرد: در دوران دولت‌های نهم و دهم ترک و گسل عظیمی میان اعتماد مردم بوجود آمد. در سیاست‌هایی که در دوران دولت‌های نهم و دهم از سوی دولتمردان اتخاذ می‌شد، کمتر صداقت دیده می‌شد. در آن زمان مردم عملاً باورهای خود به کارگزاران وقت را کاهش داده بودند.

وی با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم، افزود: عدم استقبال مردم از کارگزاران وقت و طرفداران منظومه‌های فکری آنها موجب شد مردم به سمت دولت آقای روحانی گرایش پیدا کنند و به عبارتی، گفتمان اصولگرایانه را که از آن احساس ناامنی می‌کردند، به گفتمانی اصلاح‌طلبی منتقل کردند.

سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان با بیان اینکه "مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری گفتمان اصلاح‌طلبی را برگزیدند"، گفت: همان‌طور که در دوران دولت‌های گذشته نیز مردم به نوعی گرایش عمده به سمت گفتمان اصلاح‌طلبی داشتند، در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نیز گفتمان اصلاح‌طلبی را برای خود برگزیدند.

محتشمی با تاکید بر اینکه "اکنون احساس می‌شود که گسل بوجود آمده طی سال‌های اخیر در حال تبدیل به ترک‌های ریز است"، اظهار کرد: دولت با پاسخگویی به‌هنگام خود و رفتار صادقانه بویژه در جریان مذاکرات ژنو و در ارتباط با موضوع هدفمندی یارانه‌ها، در حال کاهش گسل‌های بوجود آمده طی سال‌های اخیر و تبدیل آنها به ترک‌های ریز است.

وی در ادامه به واکنش و رفتار مردم نسبت به تبلیغات صورت گرفته برای انصراف از دریافت یارانه نقدی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه "اکنون جامعه در حال گذار از گسل‌های ایجاد شده در دولت‌های نهم و دهم به سمت دولت یازدهم است"، تصریح کرد: اکنون شرایط در حال تغییر است. در وضعیت کنونی اعتماد عمومی نیز باید بصورت متقابل باشد یعنی چنانچه مردم انتظار پاسخگویی از دولت دارند، باید خود نیز تلاش کنند که پاسخ‌های مورد انتظار و صادقانه‌ای به دولت بدهند.

دبیرکل حزب آزادی در پایان با بیان اینکه "اعلام انصراف از دریافت یارانه، یکی از محل‌های پاسخگویی مردم به انتظارات دولت است"، اظهار کرد: رئیس‌جمهور باید در تلاش باشد تا فرهنگی در کشور نهادینه شود که اعتماد متقابل و کاملی میان مردم و کارگزاران بوجود بیاید.

انتهای پیام

کد N251796