کارشناس روس: جنگ سرد جدیدی میان روسیه و آمریکا آغاز شده است

آمریکا,جنگ سرد

مسکو- ایرنا- سردبیر یک نشریه روسی با اشاره به تیرگی روابط روسیه و آمریکا بخاطر مساله اوکراین اعلام کرد: بین مسکو و واشنگتن جنگ سرد جدیدی شروع شده است.

به گزارش ایرنا، ˈفدور لوکیانفˈ سردبیر نشریه ˈروسیه در سیاست جهانیˈ و رئیس شورای سیاست دفاعی و خارجی روسیه روز دوشنبه در گفتگو با ریانووستی اظهار داشت: جنگ سرد دوم میان روسیه و آمریکا آغاز شده است اما این بازی دو طرفه نیست زیرا در قرن بیست و یکم بسیاری از مسایل به مواضع کشورهای دیگر هم بستگی دارد.

وی با بیان این که صحبت از تشدید تنش ها میان روسیه و آمریکا بی معنی است، افزود: اکنون واقعیت های دیگری پدید آمده و جنگ سرد جدیدی میان دو کشور آغاز شده است.

لوکیانف تصریح کرد: بدیهی است در وضعیت کنونی روابط دو کشور مطابق با اصول غیررسمی رایج برای اینگونه شرایط مناسبات بین کشورها پیش خواهد رفت.

سردبیر نشریه روسیه درسیاست جهانی اضافه کرد: دو طرف به تحریم علیه یکدیگر و پاسخ متقابل به آن و نیز اتخاذ عوامل بازدارنده برای طرف مقابل و تلاش برای ضربه زدن به آن خواهند پرداخت.

وی با بیان این که در شرایط کنونی بسیار بعید است که کشوری به تحریم های روسیه علیه آمریکا بپیوندد، اظهار داشت: در حال حاضر مساله اصلی این است که متحدان آمریکا تا چه اندازه از مطالبات این کشور علیه روسیه پیروی خواهند کرد و چنین حمایتی برای واشنگتن تضمین نشده است.

کارشناس روس گفت: جنگ سرد برای تعیین طرف پیروز پیش بینی نمی شود بلکه در آن برای بازداشتن طرف مقابل و جلوگیری از گسترش حوزه نفوذ آن تلاش می شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی پاسخ روسیه به تحریم های جدید آمریکا دشوار است، خاطرنشان کرد: در این شرایط روسیه به منابع مالی و اقتصادی خارجی وابسته است در حالی که آمریکا از امکانات برای جذب سرمایه بیشتری بهره می برد.

روابط روسیه و آمریکا در یک ماه اخیر به دلیل مساله اوکراین و به ویژه الحاق منطقه کریمه به روسیه تیره شده است.

آمریکا چند بسته تحریم علیه روسیه وضع کرده و این کشور هم به طور متقابل به این اقدامات پاسخ داده است.

آمریکا امروز (دوشنبه) در جدیدترین اقدام علیه روسیه، تحریم های جدیدی را علیه هفت مقام دولتی نزدیک به ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و 17 شرکت دیگر روسی اعمال کرد.

اروپام/2242**۵۱۸ ** شبس 1551
کد N251677