نهاوندیان: مردم ایران نسبت به زبان تهدید حساسیت دارد

نهاوندیان,فرانسه

تهران - رییس دفتر رییس جمهوری در دیدار با رییس کمیسیون امور مالی پارلمانی فرانسه با بیان اینکه ما در تأسیسات هسته ای چیزی برای مخفی کردن نداریم، گفت: ملت ایران نسبت به زبان تهدید حساسیت دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبر شامگاه دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد نهاوندیان افزود: برخی قدرت ها از زبان تهدید استفاده می کنند اما ما معتقدیم با تهدید امنیتی باید برخورد امنیتی شود و ملت ایران نسبت به زبان تهدید حساسیت دارد.

وی گفت: هر کس دوستدار واقعی صلح و حل مشکلات منطقه ای و جهانی است، وظیفه دارد از این فرصت استفاده کند.

دکتر نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه رویکرد اقتصاد جهانی افزایش تجارت و تولید است، گفت: دولت تدبیر و امید اولویت خاصی برای توسعه مناسبات اقتصادی در عرصه بین المللی قایل است.

رییس دفتر رییس جمهوری به مناسبات ایران و فرانسه در گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه با یک سوء تفاهم در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، منافع مشترک اقتصادی دو کشور درمعرض آسیب قرار گرفته است.

نهاوندیان با اشاره به دستاوردهای اولیه توافق ژنو گفت: این توافق نشان داد که اختلاف نظر فی مابین قابل حل است و انشاءالله با گفت و گو و مذاکرات سیاسی می توان به تفاهم نهایی رسید و ایران ثابت کرده که آمادگی برای رفع نگرانی های معقول را دارد.

رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به اصول اعتقادی خود، تروریسم را محکوم و خواستار مقابله با آن با همراهی همه کشورها می باشد، گفت: نمی شود از طرفی دم از حقوق بشر زد و از طرف دیگر از تروریسم حمایت کرد.

دکتر نهاوندیان افزود: فرانسه که آشنایی دیرینه ای نسبت به خاورمیانه دارد باید در حل و فصل مسایل منطقه ای بیش از گذشته نقش ایفا کند.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه «با کمک به تروریسم نمی شود به دموکراسی کمک کرد»، گفت: زمینه های همکاری برای مقابله با تروریسم و افراطی گری وجود دارد.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه حرکت اسلام خواهی از 35 سال قبل از ایران شروع شده است، گفت: در حال حاضر پیام اعتدال خواهی از ایران برخاسته است و این پیام امروز به سایر کشورهای منطقه و جهان نیز سرایت کرده است.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان نقش الهام بخش ایران در منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران جزیره امنیت، صلح و ثبات در منطقه است. این برای اروپا و به ویژه فرانسه حیاتی است که از جایگاه ایران و فرصت کنونی استفاده کند.

نهاوندیان گفت: جمهوری اسلامی ایران رویکردهای افراطی و خشونت طلبانه با ادعای اسلام خواهی را به طور جدی محکوم و معتقد است که باید اتحادیه اروپا با رویکرد اعتدال جویانه ایران همکاری عمیق و دراز مدت داشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مایل است که اروپا مواضع واقعی خود را که حمایت از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است، با صراحت پیگیری کند.

نهاوندیان افزود: عدم انحراف به سوی سلاح هسته ای و استفاده نظامی از انرژی اتمی در ایران براساس اصول مذهبی و اخلاقی است، نه به دلیل فشارهای خارجی؛ به همین دلیل است که با شفافیت حداکثری از مذاکرات استقبال می کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه ما در تأسیسات هسته ای چیزی برای مخفی کردن نداریم، گفت: برخی قدرت ها از زبان تهدید استفاده می کنند، اما معتقدیم با تهدید امنیتی باید برخورد امنیتی شود و ملت ایران نسبت به زبان تهدید حساسیت دارد.

نهاوندیان ادامه داد: مسیر تهدید، مسیر بن بستی است و باید مسیر دیگری باز شود و آن مسیر اعتماد و احترام متقابل است.

فیلیپ مارینی رییس کمیسیون امور مالی پارلمانی فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور خود و هیأت همراه وی در ایران، دیدارها و مذاکرات خود را با مقامات کشورمان مثبت توصیف کرد.

وی ایران را کشوری کهن با تمدن بزرگ و دیرینه دانست و گفت: ظرفیت و امکانات زیادی در دو کشور وجود دارد که باید آن را برای توسعه همکاری های دو جانبه بکار گرفت.

وی با آرزوی موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای گفت: فرانسه امیدوار است که در مذاکرات بعدی ایران در ماه ژوئیه به توفیقات خوبی دست یابد.

شبس (1) 1346 **1552
کد N251675