هزینه طرح انتقال گاز طبیعی آذربایجان به اروپا بیش از 50 میلیارد دلار اعلام شد

انرژی

باکو- ایرنا- وزیر انرژی جمهوری آذربایجان هزینه مورد نیاز برای اجرای طرح انتقال گاز طبیعی این کشور به اروپا در چارچوب فاز دوم توسعه میدادن ˈ شاه دنیزˈ را بیش از 50 میلیارد دلار اعلام کرد .

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ˈترندˈ جمهوری آذربایجان ، ˈ ناطق علی افˈ این مطلب را در هفتمین کنفرانس معاملات و حمل و نقل نفت و گاز خزر در باکو اعلام کرد .

وی درعین حال افزایش این شاخص را با توجه به احتمال تغییرات قیمت ها در بازار کالا و خدمات بعید ندانست و افزود : در حال حاضر برای انتقال گاز جمهوری آذربایجان به اروپا کارهای لازم در چارچوب فاز دوم توسعه میدان گازی شاهدنیز، گسترش خط لوله گازی قفقاز جنوبی وساخت خطوط لوله ترانس آنادولی (تاناپ) و ترانس آدریاتیک (تاپ) ادامه دارد .

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با اشاره به این که حوزه خزر از ذخایر انرژی هنگفت و ظرفیت های صادراتی بزرگ برخوردار است، گفت: جمهوری آذربایجان بنا به موقعیت جغرافیایی خود، نقش مهمی را میان کشورهای حوزه خزر دارای ذخایر هنگفت انرژی در بازارهای اروپایی ایفا می کند.

قرارداد توسعه میدان گازی شاه دنیز واقع در 70 کیلومتری جنوب شرقی شهر باکو در دریای خزر در سال 1996 میلادی امضا شده است .

سهامداران طرح توسعه این میدان که ذخایر گازی آن یک تریلیون و 200 میلیارد مترمکعب برآورد شده است، شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) ، بریتیش پترولیوم انگلیس، استات اویل نروژ ، شرکت نیکو ایران ، توتال فرانسه ، لوک اویل روسیه و نیز شرکت تپائو ترکیه است.

هفتمین کنفرانس معاملات و حمل و نقل نفت و گاز خزر از سوی شرکت انگلیسی ˈکانفیدنس کاپیتالˈ و با همکاری دانشگاه دولتی نفت جمهوری آذربایجان برگزار شد .

خاورم*1206* 1552
کد N251672