دیدارهای سایمون گس با عراقچی، روانچی و امیرعبداللهیان- رایزنی درباره روابط دو جانبه، هسته ای و تحولات خاورمیانه

نشست 92

تهران - ایرنا - «سایمون گس» مدیر کل سیاسی وزارت خارجه انگلیس امروز (دوشنبه ) با «سید عباس عراقچی»، «مجید تخت روانچی» و «حسین امیرعبداللهیان» معاونان وزیر امور خارجه ایران دیدار و طرفین درباره روابط دو جانبه، مذاکرات هسته ای و نیز تحولات خاورمیانه رایزنی کردند.

به گزارش ایرنا، مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه انگلیس که بامداد روز دوشنبه در رأس هیأتی به منظور انجام رایزنی و تبادل نظر با مقامات کشورمان در خصوص موضوعات دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی وارد تهران شده بود ، امروز با مقامات وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت و گو کرد.

این مقام وزارت خارجه انگلیس با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و عباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه دیدار کرد و درخصوص موضوعات بین المللی از جمله مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 که وی نیز مسوولیت کشورش در این گروه را بر عهده دارد ، تبادل نظر کرد.

سایمون گس در آخرین مرحله از گفتگوهایش با مقامات وزارت امور خارجه ایران، با حسین امیرعبدالهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه دیدار کرد و طرفین درباره تحولات خاورمیانه تبادل نظر کردند.

اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: سایمون گس با مدیرکل غرب اروپای وزارت امورخارجه نیز دیدار کرد و طرفین در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه شامل وضعیت فعلی سفارتخانه ها ، کارکنان ، خدمات رسانی کنسولی به ایرانیان مقیم بریتانیا و تسهیل کارکرد روان سفارتخانه ها مذاکره و روند بهبود تدریجی مناسبات دو کشور را مرور کردند.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه در این ملاقات مراتب ناخرسندی کشورمان را نسبت به گزارش حقوق بشر وزارت خارجه انگلیس و همچنین اقدام وزارت خزانه داری انگلیس برای روزآمد نمودن فهرست تحریم علیه برخی از مقامات کشورمان به طرف انگلیسی اعلام کرد و اینگونه اقدامات را مغایر با حسن نیت در بهبود روابط دو کشور دانست.

طرف انگلیسی نیز در این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در این خصوص ، مشکلات پیش روی بازسازی و بازگشایی سفارت آن کشور در تهران را مطرح و پیگیری کرد.

مدیرکل سیاسی وزارتخارجه انگلیس در پایان سفر خود به کشورمان ، دوشنبه شب تهران را به مقصد لندن ترک کرد.

علاوه بر وزرای خارجه و هیأت های پارلمانی ، مدیران کل سیاسی اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی سه ماه گذشته برای پیگیری مسایل مربوط به روابط دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی سفرهایی به تهران داشته اند.

سیام 1572
کد N251575