تمجید از پوتین برای وزیر اول اسکاتلند دردسر ساز شد

سیاسی

پس از انتشار گزارشی در خصوص تمجید وزیر اول اسکاتلند از رئیس جمهوری روسیه، موجی از انتقادات مقامات انگلیسی و اسکاتلندی به سوی او روانه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، الکس سالموند، وزیر اول اسکاتلند در تاریخ 14 مارس و همزمان با تلاش روسیه برای الحاق کریمه، در مصاحبه‌ای با مجله جی کیو، از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تجمید کرده بود. یک هفته پس از این موضوع و به دنبال همه پرسی در کریمه وی با موج انتقاد و تهدیدهای گسترده از سوی غرب روبرو شد.

این گزارش، سفر سالموند به بلژیک برای سخنرانی در خصوص نقش محوری اسکاتلند در اروپا که با هدف ترغیب اعضای این اتحادیه برای حمایت از عضویت اسکاتلند مستقل صورت می‌گیرد را تحت الشعاع قرار داده است.

رهبر حزب اس ان پی اسکاتلند پیشتر در سال 1999 نیز حمله هوایی ناتو به صربستان طی درگیری کوزوو را "حماقتی غیر قابل بخشش" خوانده بود.

او همچنین با آزادکردن بمب گذار حادثه لاکربی و همچنین لغو سفر دالایی لاما، رهبر بودایی‌های تبت به اسکاتلند نیز خشم آمریکا را برانگیخته بود.

وی در این مصاحبه ضمن تمجید از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از موثر بودن پوتین سخن گفته بود.

سالموند در این خصوص گفته بود هر چند برخی از اقدامات روسیه را تایید نمی‌کنم اما پوتین بخش عمده‌ای از غرور روس‌ها را بازگردانده است که این امری مثبت است. روس‌ها انسان‌هایی دوست داشتنی و فوق العاده هستند.

به دنبال انتشار این گزارش مالکولم ریفکیند، وزیر خارجه سابق اسکاتلند ضمن بیان اینکه این اظهارات سالموند شرم آور بوده است گف که این بیانات ساده لوحانه و احمقانه بوده و توهین به میلیون‌ها اوکراینی است که برای ساختن کشور خود تلاش می‌کنند.

پاتریسیا فرگوسن، سخنگوی امور خارجی حزب کارگر اسکاتلند نیز تصریح کرد که با توجه به شرایط در ا وکراین این موضع نابه جاست.

اما دولت اسکاتلند ضمن انتشار این اظهارات اعلام کرد: این بیانات به پیش از الحاق کریمه به روسیه مربوط می‌شوند و دولت ما پس از آن به وضوح به این اقدام کرملین اعتراض کرده است.

انتهای پیام

کد N251353