تحولات آسیا/

قرارداد میلیاردی مالزی با شرکت آمریکایی/ تظاهرات مردم مانع اجرای طرح هسته ای تایوان شد

آسیا اقیانوسیه

قرارداد یک میلیارد و 500 میلیون دلاری مالزی با شرکت جنرال الکتریک آمریکا و توقف اجرای طرح هسته ای تایوان در پی اعتراضات مردم از جمله تحولات آسیا به شمار می رود.

اندونزی

رسانه ها با اشاره به وقوع زمین لرزه 5.3 ریشتری در اندونزی کانون این زمین لرزه را 464 کیلومتری جنوب شرقی آمبون یکی از بزرگترین شهرهای شرقی این کشور خواندند.

مالزی

خبرگزاری فرانسه با اشاره به قرارداد یک میلیارد و 500 میلیون دلاری مالزی با شرکت جنرال الکتریک آمریکا گزارش داد که کوالالامپور در پی کاهش فشار بر شرکت های هوایی پس از مفقود شدن پرواز ام.اچ 370 است.

بر اساس این قرارداد که در جریان سفر باراک اوباما به مالزی انعقاد شد و از آن به عنوان موفقیت تجاری سفر رئیس جمهوری آمریکا به کوالالامپور یاد می شود، جنرال الکتریک مسئولیت تولید موتور 25 فروند هواپیمای ای 330ˈ را برعهده می گیرد.

باراک اوباما پس از مراسم امضای این قرارداد با اشاره به تعهدات کشورش در قبال توسعه روابط با مالزی روز یکشنبه را روز خوبی برای اقتصاد آمریکا توصیف کرد.

این قرارداد پس از آن امضا شد که تونی ابوت امروز دوشنبه با اشاره به شکست تلاشها در هوا، سطح زمین و زیر آب برای یافتن لاشه پرواز ناپدیدشده ام.اچ 370، هزینه عملیات جدید جستجو برای هواپیمای ناپدیدشده مالزی را که درآن از پیمانکاران تجاری استفاده شده و تحقیقات شامل جستجو در سطح اقیانوس در بعد وسیع تر می شود، 60 میلیون دلار تخمین زد.

مقامات مالزی و استرالیا اعلام کردند احتمال می رود جستجوها در جنوب اقیانوس هند برای یافتن هواپیما سالها به طول انجامد و باید دایره جستجو را گسترده تر کرد.

به نوشته رویترز، در همین حال یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت عملیات جستجو برای هواپیمای ناپدید شده خط هوایی مالزی چندین سال زمان می برد.

همزمان با افزایش فشارها علیه دولت مالزی درباره هواپیمای مالزیایی، نجیب رزاق نخست وزیر مالزی از انتشار گزارش کامل تحقیقات در هفته آینده خبر داد.

تایوان

تلویزیون مرکزی تایوان نیز از تصمیم مقامات این کشور برای متوقف کردن اجرای یک طرح هسته ای در پی اعتراضات مردم به مسائل امنیتی این طرح خبر داد، این درحالیست که در صورت اجرای این طرح چهارمین نیروگاه برق هسته ای تایوان ساخته می شد.

تلویزیون مرکزی تایوان با اشار به توقف بررسی های امنیتی درباره ساخت راکتورهای یک و دو نیروگاه از سوی حزب حاکم کومین تانگ از احتمال ازسرگیری ساخت این نیروگاه پس از پایان اعتراضات مردمی خبر داد.

تجمع مردم در خیابانی که به ایستگاه قطار مرکزی تایپه منتهی می شد، باعث مسدود شدن خیابانها و اختلال چند ساعته در سفر 450 هزار نفر شد.

فیلیپین

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سفر به فیلیپین بر گسترش همکاری نیروهای آمریکایی و فیلیپینی به منظور مهار قدرت اقتصادی و نظامی چین و همچنین اهمیت معاهده 10 ساله واشنگتن و مانیل و افزایش حضور سربازان آمریکایی در این کشور جنوب شرق آسیا تاکید کرد.

سفر اوباما به فیلیپین درحالی بود که نیروهای امنیتی هفته گذشته با بیش از 100 فعال چپ‌گرای فیلیپینی که مقابل سفارت آمریکا در مانیل در اعتراض به معاهده جدید امنیتی تجمع کرده بودند، درگیر شدند.