بشار اسد:مردم خوشحالی خود را با حضور در صندوق های رای نشان دهند

انتخابات,سوریه

تهران-ایرنا- ˈبشار اسد ˈ رییس جمهوری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز دوشنبه پس از ارائه اسناد خود برای نامزدی درانتخابات ریاست جمهوروی آینده سوریه گفت : مردم باید خوشحالی خود را از نامزدی هریک از نامزدها با هوشیاری و آگاهی ملی وحضور در پای صندوق های رای نشان دهند .

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه( سانا ) ، بشار اسد از شهروندان سوری خواست برای ابراز شادی در مناسبت های مختلف با تفنگ تیرهوایی شلیک نکنند .

وی افزود : ما در شرایط انتخاباتی به سر می بریم که سوریه در تاریخ جدید خود نخستین بار است که آن را به این شکل تجربه می کند .

بشار اسد امروز ( دوشنبه ) درخواست نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری همراه با اسناد و مدارک لازم به دادگاه عالی قانون اساسی تقدیم کرد .

ˈ محمد اللحام ˈ رییس مجلس سوریه نیر امروز با تایید این خبرگفت : دادگاه عالی قانون اساسی به اطلاع مجلس رساند که بشار حافظ اسد متولد سال 1965 میلادی در تاریخ 28 /4/2014 با ارائه در خواستی خواستار نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده شده است .

بر اساس قانون سوریه و قانون دادگاه عالی قانون اساسی این کشور و قانون انتخابات ، این دادگاه نامزدی هر شخصی را به اطلاع مجلس این کشور می رساند تا آن ها نیز به نوبه خود و با استفاده از حق قانونی خویش از نامزدها اعلام حمایت کنند .

لحام افزود : بشار اسد خواستار اطلاع رسانی به نمایندگان مجلس در خصوص نامزدی خود شده است و ابراز امیدواری کرده است که آن ها نیز وی را تایید کنند .

گفتنی است پیش از این ، دادگاه عالی قانون اساسی از نامزدی شش نفر دیگر به نام های ˈماهر عبد الحفیظ حجار ˈ ، ˈ حسان النوریˈ ،ˈسوسن الحداد ، ˈ سمیر معلاˈ ، ˈ محمد فراس رجوح ˈ وˈعبدالسلام سلامة ˈ خبر داده بود .

بشار اسد متولد11 سپتامبر 1965 رییس جمهور فعلی کشور سوریه و سومین فرزند حافظ اسد است.

بشار پس از تمام کردن مدرسه ، رشته پزشکی در دانشگاه دمشق را انتخاب کرد و در سال 1988 فارغ التحصیل شد و در بیمارستانی نظامی مشغول به کار شد.

وی سپس در سال 1992 برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و در سال 1994 موفق به اخذ مدرک تخصصی چشم پزشکی گردید. او علاوه بر زبان عربی، به زبان های انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی تسلط دارد.

همسر بشار اسد، اسماء نام دارد و دارای سه فرزند است. بشار اسد پس از به قدرت رسیدن، سعی کرد اقتصاد بسته سوسیالیستی سوریه را که در زمان پدرش، حافظ اسد ساخته شده بود ، به یک اقتصاد باز و غیر سوسیالیستی تغییر دهد.

بشار اسد در سال 2000مییلادی به عنوان رییس جمهوری سوریه انتخاب شد و در سال 2007 میلادی نیز بار دیگر انتخاب و در این منصب ابقا شد .

دادگاه عالی قانون اساسی سوریه سه شنبه گذشته اعلام کرده بود: کسانی که تمایل به نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری دارند ، از امروز، به مدت 10 روز می توانند برای ثبت نام به این دادگاه مراجعه کنند .

ˈ عدنان زریق ˈ رییس دادگاه قانون اساسی سوریه گفته بود : این دادگاه از صبح سه شنبه آماده دریافت درخواست ها برای داوطلبان ریاست جمهوری است و نام نویسی برای نامزدی در این انتخابات اول ماه مه( 11 اردیبهشت ) به پایان می رسد .

بر اساس قانون انتخابات عمومی سوریه، دادگاه قانون اساسی بر کار انتخاب رییس جمهوری نظارت می کند و داوطلبان خود یا وکیل قانونی شان می توانند برای نامزدی در انتخابات درخواست دهند .

بر اساس این قانون، تنها در صورتی نامزدی افراد برای ریاست جمهوری پذیرفته می شود که فرد متقاضی ، مورد حمایت و تایید حداقل 35 عضو مجلس سوریه باشد و البته این نمایندگان اجازه ندارند از بیش از یک نامزد حمایت کنند.

دادگاه قانون اساسی همچنین وظیفه بررسی قانونی و حقوقی درخواست ها برای نامزدی در انتخابات و اعلام نتایج بررسی حداکثر تا پنج روز بعد را بر عهده دارد.

این دادگاه پس از انجام بررسی های لازم ، اسامی کسانی که نامزدی شان مورد پذیرش قرار گرفته است را اعلام می کند .

ˈمحمد جهاد لحام ˈرییس مجلس سوریه نیز دوشنبه اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در تاریخ 3 ژوئن (13 خرداد) برگزار خواهد شد.

به گفته وی، انتخابات ریاست جمهوری سوریه برای شهروندان مقیم خارج از این کشور در سفارتخانه های سوریه در روز 28 مه (7 خرداد) برگزار خواهد شد.

خاورم **2041**1586
کد N251086