با سخنرانی آیت‌الله سبحانی

همایش مسعای قلم در قم برگزار می‌شود

همایش مَسعای قلم با هدف پاسداشت نویسندگان و پژوهشگران عرصه حج و زیارت در قم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت و دبیر اجرایی این همایش در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: این همایش با سخنرانی آیت‌الله جعفر سبحانی و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در سالن اجتماعات اداره کل حج و زیارت استان قم برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زادهوش اضافه کرد: در این همایش از سه تن از مراجع عظام تقلید، دو بانوی پژوهشگر، دو اثر تالیفی در مقطع دکتر و برخی از چهره‌های مشهور علمی و تاثیر گذار تجلیل می‌آید که تعداد برترین‌ها در این همایش ۱۷ نفر خواهند بود.

وی با اشاره به این‌که بیش از 2 هزار و 700 عنوان کتاب و مقاله با موضوع حج، زیارت و اعتاب مقدسه شناسایی شده است، گفت: بیش از ۸۰۰ عنوان از این کتاب‌ها از سوی پژوهشکده حج و زیارت و حدود یک هزار و 900 عنوان کتاب از سوی افراد حقیقی تولید و منتشر شده است.

وی، فقه و مناسک حج، عرفان و اخلاق و اسرار معارف، سفرنامه‌های حج و تاریخ را از موضوعاتی دانست که بیشترین آثار در حوزه حج و زیارت را به خود اختصاص داده‌اند.

دبیر همایش مسعای قلم، گفت: پس از اعلام فراخوان این همایش در دو سال گذشته ، آثار منتشر شده در این زمینه در داخل کشور که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده‌اند، جمع آوری که حدود دو هزار و 700 عنوان کتاب می‌شود.

زادهوش افزود: مباحث سیاسی، اجتماعی، قرآنی، بهداشتی و پزشکی از دیگر موضوعاتی است که برخی عناوین کتاب‌های حج و زیارت به آن اختصاص داده شده است ولی در زمینه مسائل مطالعات اجتماعی و سیاسی در رابطه با حج و زیارت احساس خلاء می‌کنیم و باید در این زمینه نویسندگان و پژوهشگران آثار بیشتری را پدید آورند.

وی گفت: دانشجویان مقطع دکترا که موضوع پایان نامه‌هایشان در زمینه حج و زیارت باشد به این پژوهشکده به نشانی قم، بلوار سمیه، پس از کوچه 26 و یا به پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده به نشانی http://phz.hajj.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

کد N250869