تاکید یک مقام وزارت خارجه‌ پاکستان بر حفظ روابط تهران - اسلام‌آباد

یک مقام وزارت امور خارجه‌ی پاکستان گفت: سفر ماه آینده نخست وزیر این کشور به ایران در تلاش برای رفع نگرانی‌های ایران درباره افزایش روابط پاکستان و عربستان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس اظهارات مقامات پاکستانی سفر نواز شریف، نخست وزیر این کشور پیامی است آشکار در این خصوص که اسلام‌آباد سیاست‌های خارجی‌اش را تغییر نداده و روابطش با ایران را حفظ خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اکسپرس تریبون، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه پاکستان در این باره گفت: ما روابط دوستانه با تهران و ریاض را حفظ خواهیم کرد و سفر قریب‌الوقوع نخست وزیر پاکستان نشان دهنده‌ی بارز این سیاست‌هاست.

بر اساس این گزارش از زمان به قدرت رسیدن نواز شریف در ژوئن سال گذشته تاکنون این کشور روابطش با عربستان را به طور چشمگیری افزایش داده است. تعداد زیادی از مقامات بلند پایه کشور پادشاهی عربستان شامل یک شاهزاده ثروتمند سعودی و وزیر امور خارجه این کشور به اسلام آباد سفر کردند. سفر مقامات عالی‌رتبه‌ی سعودی در نهایت به کمک غیر منتظره 1.5 میلیارد دلاری این کشور به پاکستان منجر شد. این کمک موجب بروز حدس و گمان‌هایی در این خصوص شد که عربستان برای این که حمایت اسلام‌آباد از ریاض را در قبال مساله‌ی سوریه داشته باشد چنین کمک سخاوتمندانه‌ای به پاکستان کرده است. اما دولت این حدس وگمان‌ها را رد و اعلام کرد سیاست‌هایش در قبال این مساله تغییری نکرده است.

این مقام وزارت امورخارجه تاکید کرد که چنین پیامی در سفر نواز شریف به دولت ایران نیز ارسال خواهد شد.

علاوه بر این یک مقام دیگر پاکستانی اظهار کرد که نخست وزیر کشورش در سفر به ایران به مقامات این کشور پیشنهاد خواهد داد که میان تهران و ریاض که هم اکنون روابط تیره و تاری دارند نقش میانجی را ایفا کند.

این مقام پاکستانی در این باره گفت: ما به ایران و عربستان در گذشته کمک کرده‌ایم و اکنون نیز حاضریم نقش خود را برای بهبود این وضعیت ایفا کنیم.

وی متذکر شد که پاکستان مایل است تنش‌ها میان این دو کشور بزرگ مسلمان را کاهش دهد. اگرچه مشخص نیست که ایران پیشنهاد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان برای میانجی‌گری را به دلیل روابط نزدیکش با عربستان سعودی بپذیرد.

پیش از این سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان تایید کرده بود که نواز شریف در اواسط ماه مه به تهران سفر خواهد کرد.

او گفته بود که نخست وزیر کشورش در این سفر خواستار ادامه‌ی روابط نزدیک با ایران و گسترش امکانات لازم برای افزایش همکاری‌های اقتصادی با تهران خواهد بود و علاوه بر این مسائل مهم منطقه‌ای شامل افغانستان نیز در دیدارهای دو جانبه میان مقامات ایران و پاکستان مورد بحث قرار خواهدگرفت.

به گزارش ایسنا، هم اکنون وزیر امور خارجه پاکستان به تهران سفر کرده و با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار داشته است. یکی از محورهای گفت‌وگوی این دیدار فراهم کردن مقدمات سفر نواز شریف، وزیر امورخارجه پاکستان به ایران بوده است.

انتهای پیام

کد N250854