سخنگوی قوءقضاییه در نشست خبری:/تكمیل می‌شود/

برای دست‌اندركاران غائله بند 350 پرونده تشكیل شده است

سیاست داخلی,سخنگوی قوءقضاییه

بازرسی از بندهای هر زندانی یک امر متداول و لازم است که طی سالیان قبل نیز به شکل مکرر رخ داده و از این به بعد نیز انجام می‌شود و اگر احیانا زندانی در زمان بازداشت خود مرتکب جرم جدیدی شود و اشیایی را به هر نحوی داخل زندان کند، جرم محسوب می‌شود.

سخنگوی قوءقضاییه گفت: برای کسانی که چه در داخل زندان و چه در خارج زندان در خصوص اتفاقات بند 350 غائله آفریدند پرونده تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود با اصحاب رسانه عنوان کرد: جای تاسف است که کسانی که مدعی دموکراسی هستند، در برخی کشور‌ها که می‌خواهند انتخابات آزاد داشته باشند مانع تراشی می‌کنند، برای مثال در کشور عراق مردمی را که می‌خواهند منتخبین خود را انتخاب کنند به خاک وخون می‌کشند و این از ناحیه کسانی صورت می‌گیرد که داعیه دموکراسی دارند.

وی افزود: این اقدامات از سوی کشورهای مدعی دموکراسی در افغانستان نیز با حمایت از تروریست‌ها پیش می‌رود، این عده همچنین امروز پا را فرا‌تر گذاشته و در مورد انتخابات سوریه نیز اظهار نظر می‌کنند.

وی خطاب به اصحاب رسانه خاطرنشان کرد: هر مقدار اخبارصحیح منتشر شود به نفع همه به ویژه صاحبان رسانه است، انتشار اخبار کذب و بی‌پایه علاوه بر تشویش اذهان عمومی موجب بی‌اعتمادی مردم به رسانه‌ها و مسولان می‌شود، پس همه به ویژه رسانه‌ها باید تلاش کنیم که اخبار صحیح و مطابق با و‌اقعیت منتشر کنیم و فرهنگ صداقت و انتشار اخبار صحیح را دنبال نماییم.

وی با اشاره به حادثه پنجشنبه بند ۳۵۰اوین گفت: در هفته‌های اخیر رسانه‌های بیگانه و مغرض و برخی ضد انقلابهای خارج نشین با هماهنگی وحمایت جریان فتنه در داخل تلاش کردند در مورد مسئله اوین غائله آفرینی کنند.

اژه‌ای افزود: بازرسی از بندهای هر زندانی یک امر متداول و لازم است که طی سالیان قبل نیز به شکل مکرر رخ داده و از این به بعد نیز انجام می‌شود و اگر احیانا زندانی در زمان بازداشت خود مرتکب جرم جدیدی شود و اشیایی را به هر نحوی داخل زندان کند، جرم محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در هیچ زندانی به مته‌مان اجازه رفتار خلاف ضوابط داده نمی‌شو. د رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب که تلاش می‌کنند از این مسئله سو استفاده کنند در اشتباه هستند، قوه‌قضاییه نسبت به اصول و قانون پایبند است و هر‌گاه در زندان و یا خارج از آن هر فردی طبق مقررات عمل کنند، از وی حمایت می‌شود و در غیر این صورت با خاطیان برخورد خواهد شد.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه قوه قضاییه به هیاهوی رسانه‌های دشمن توجهی نمی‌کند، گفت: برای کسانی که چه درداخل زندان و چه در خارج زندان غائله آفریدند پرونده تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به جابجایی اسماعیلی از سمت ریاست سازمان زندان‌ها به ریاست کل دادگستری استان تهران گفت: برخی از روی غفلت مسائلی را خلاف واقعیت در این خصوص مطرح کردند، در حالی که از مدت‌ها پیش آقای اسماعیلی به عنوان گزینه ما برای ریاست کل دادستانی استان تهران مطرح بود و به لحاظ شایستگی و‌ی و اهمیتی که این سمت داشت تصمیم به انتخاب اسماعیلی از هفته‌های قبل از مسئله اوین گرفته شده بود.

وی افزود: البته این جابجایی مصادف با حادثه اوین شد ممکن است عده‌ای بگویند چرا این کار را عقب نیانداختید؟ پاسخ این است که این تصمیم به هر حال اتخاذ شده بود، ما نمی‌توانیم به دلیل غوغا سالاری افراد کار خود را عقب بیاندازیم.

وی تاکید کرد: جابجایی رئیس سازمان زندان‌ها هیچ ارتباطی به این مسئله ندارد و در واقع ریاست دادگستری استان تهران با اختیاراتی که دارد نسبت به جایگاه ریاست سازمان زندان‌ها برای اسماعیلی نوعی ارتقا محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود، با اشاره به مبلغ دیه در سال 93 گفت: این مبلغ به میزان 150 میلیون تومان در ماه‌های غیرحرام و اضافه شدن یک سوم به آن در ماه‌های حرام یعنی 200 میلیون تومان محاسبه شده است.وی ادامه داد: طبق قانون، رئیس قوه قضاییه می‌تواند تا آخر فروردین این مبلغ را اعلام کند اما تاریخ اجرای آن از اول فروردین خواهد بود، بنابراین نرخ دیه سال 93 از اول فروردین ماه امسال جاری است.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در هفته گذشته علاوه بر تعدادی از افرادی که جلسه قبل اعلام کرده بودم، 4 نفر از افراد فتنه که به خارج از کشور متواری شده بودند، به شکل غیابی محاکمه و محکوم شدند و طبق روال این محاکمه‌ها ادامه خواهد داشت و تعدادی نیز طی همین بررسی‌ها ممنوع‌الخروج شدند.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه در سال 92 با تلاش قوه قضاییه و شورای حل اختلاف در مورد 358 نفر که محکوم به قصاص نفس بودند، از اولیای دم رضایت گرفته شد، خاطرنشان کرد: طبق قانون این افراد دیگر قصاص نخواهند شد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به از دست رفتن تعداد زیادی از ماهی‌های فشاپویه اذعان داشت: در این خصوص دادستانی به عنوان مدعی‌العموم وارد شده و جای تاسف دارد که این مدت کوتاه، چنین لطمه بزرگی به محیط زیست ما وارد شده است

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در همین خصوص، پرونده‌ای تشکیل شده و مسیر قضایی دنبال می‌شود، اما ما از مسولان محیط زیست و سازمان آب و فاضلاب انتظار داریم در هر کجا که احتمال چنین خسارت‌های زیست محیطی وجود دارد، عنایت بیشتری داشته باشند که دیگر چنین مسائلی تکرار نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری عصر امروز خود در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا، مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس مدعی شده در بازرسی به عمل آمده از بند 350 زندان اوین مقادیری مشروبات الکلی کشف شده است، آیا این مسئله صحت دارد؟ در صورت تایید چگونه این مشروبات توانسته شده با وجود بازرسی‌های سخت از سوی زندانبانان به دست زندانیان برسد؟ و در صورتی هم که صحت ندارد آیا بهتر نیست از نمایندگان مجلس خواسته شود در مسائلی که اطلاع کافی اظهارنظر نکنند، گفت: زمانی که فردی چیزی را به صورت مخفیانه به داخل می‌برد به این گونه است که آن شی را آرام آرام و به مرور زمان وارد بند کرده و پس از جمع‌آوری تمام قطعات آنرا سر هم می‌کند.دادستان کل کشور ادامه داد: در برخی از بندها اتفاق افتاده فرد با میوه‌ای که در اختیار داشته مشروب تهیه کرده است که در برخی اوقات موفق و در برخی موراد ناموفق بوده است و این گونه نیست که توانسته باشند پاتیل مشروب ساخته باشند.

وی با بیان اینکه باید اجازه داد مسئولان ذی‌ربط اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهند تا جواب‌ها روشن و صریح‌تر باشد، خاطرنشان کرد: نقلی که نماینده مجلس در این ارتباط کرده، دروغ نیست اما بنده از میزان و چگونگی تهیه مشروب اطلاعی ندارم، اما در صورت جلسه تهیه شده از بند 350 این مورد هم بوده است.

کد N250808