عربستان کشوری وابسته به نیروی کار خارجی

اتباع خارجی,کارگران

ریاض-ایرنا- با دقت در بخش های مختلف آموزشی , اداری و اقتصادی عربستان متوجه می شویم که شمار زیادی از اتباع خارجی در این کشور مشغول به کار بوده و کارهای اصلی در این کشور را البته با دستمزد بسیار کم نسبت به خود عربستانی ها انجام می دهند و این در حالی است که خود عربستانی ها علاقه چندانی به انجام بسیاری از کارها ندارند .

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا , در ریاض پایتخت عربستان , مصر بیشترین نیروی کار را در میان کارکنان خارجی عرب زبان دارد و در میان کشورهای آسیایی نیز به ترتیب پاکستان و بنگلادش بیشترین نیروی کار را در این کشور عربی دارند .

با گشتی کوتاه در مناطق مختلف ریاض , از ادارات دولتی و فروشگاه های بزرگ گرفته تا سوپرمارکت ها و بقالی ها و پروژه های ساختمانی و دیگر اصناف , متوجه می شویم که کارگران خارجی نقش بسیارپررنگی در این کشور دارند و گاهی حتی شمار اتباع خارجی در خیابان ها بسیار بیشتر از خود عربستانی ها به نظر می رسد زیرا از یک سو عربستانی ها به دلیل رفاه زدگی تمایل چندانی به انجام برحی کارها و از جمله پروژه های ساختمانی و عمرانی ندارند و ازسوی دیگر درآمدهای بالا و سیاست مقام های این کشور و از جمله وضع قوانینی مانند ضرورت داشتن کفیل برای کارگران خارجی باعث شده است آن ها به ندرت به کارهای سخت تن در دهند .

عموما مصری های شاغل در عربستان مزیت بیشتری نسبت به دیگر خارجی ها در این کشور ثروتمند دارند زیرا از یک جهت زبان آن ها عربی است و بدین ترتیب آن ها راحت تر می توانند با عرب ها ارتباط برقرار کنند و از سوی دیگر عموما بسیاری از مصری های شاغل در عربستان , تحصیلات دانشگاهی دارند و در مناصب بالایی نسبت به دیگر خارجی مشغول به کار اند و این قدرت و نفوذ آن ها را افزایش می دهد.

این در حالی است که پاکستانی ها و بنگلادشی ها بیشتر مشغول کارهایی مانند رانندگی تاکسی ، خودروهای سنگین ، کارگری اند یا به طور کلی در بخش ساخت و ساز و عمران و بازار این کشور به عنوان کارگرمشغول کار اند.

البته در این میان باید به نقش فلسطینی ها نیز اشاره کرد که شمار زیادی از تحصیل کرده های این کشور در بخش های مختلف اقتصادی عربستان مشغول به کار اند .

ثروت سرشار نفتی عربستان سعودی باعث شده این کشور نیز مثل دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پذیرای میلیون ها کارگر خارجی باشد؛ البته بنا به گزارش سازمان های بشری و سندیکاهای کارگری، این افراد از کمترین دستمزد و حقوق قانونی در کشورهای عرب برخوردار هستند و با آنها بدرفتاری می شود.

جدیدترین آمار و ارقام ارائه شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات جمعیتی عربستان سعودی نشان می دهد که جمعیت این کشور در سال 2013 میلادی به 30 میلیون نفر رسید و در این سال تعداد اتباع خارجی بالغ بر 9.7 میلیون نفر ( از کشورهای هند ،اندونزی ،مصر و سریلانکا و فیلیپین و ...) بود که این اتباع خارجی حدود یک سوم جمعیت عربستان را تشکیل می دهند و البته باید دانست که شمار زیادی کارگر خارجی در این کشور به سر می برند که به صورت غیر قانونی مشغول به کار هستند و احتمالا در این سرشماری به شمار نیامده اند .

شمار کارگران خارجی در عربستان سعودی نزدیک به 10میلیون نفر است و بیشتر آن ها را اتباع فقیر کشورهای جنوب شرق آسیا بویژه هند، بنگلادش، فیلیپین، پاکستان، یمن و مصر اند، شماری نیز از اتباع کشورهای آفریقایی نظیر اتیوپی هستند.

کارگران خارجی تاکید می کنند که عموما یک کارگر خارجی، یک چهارم یک کارگر عربستانی حقوق دریافت و دو برابر او کار می کند به اضافه اینکه در بیشتر موارد خود عربستانی ها حاضر نیستند کارهای دشوار و طاقت فرسایی را که خارجی ها انجام می دهند، برعهده بگیرند.

بر اساس قوانین عربستان، شرکت های این کشور از نظر عملکرد از دیدگاه مقام های دولتی به سه درجه تقسیم بندی می شوند و این شرکت ها در جهت اهداف سیاست های دولت ملزم اند تعدادی از عربستانی ها را به استخدام خود در آورند و به دلایل مختلف برخی از این کارکنان عربستانی با تبانی با کارفرمایان و به دلیل اینکه کار خاصی انجام نمی دهند , به هیچ وجه در محل کار خود حاضر نمی شوند و تنها آخر ماه حقوقی که بابت آن کاری انجام نداده اند,دریافت می کنند .

حضور رو به افزایش این کارگران علاوه بر منافعی که برای عربستان در برداشته ، مشکلات متعددی نیز برای عربستان به وجود آورده است و به همین دلیل دولت این کشور از چند وقت پیش برای مقابله با معضل بیکاری شهروندان خود به ویژه خیل عظیم جوانان که تا حدود 32 درصد رسیده است ، برنامه اخراج کارگران خارجی را در دستور کار خود قرار داد و در این زمینه چندی پیش قائم مقام وزارت کار در امور کارگران خارجی اعلام کرد، این وزارتخانه از آغاز برنامه ساماندهی فعالیت کارگران خارجی در ماه آوریل گذشته تاکنون توانسته است کار تغییر شغل یک میلیون و 958 هزار کارگر و گماردن کفیل سعودی برای دو میلیون و 87 نفر دیگر را به پایان برساند.

از ماه مارس تاکنون، بیش از یک میلیون نفر کارگر و کارمند خارجی عربستان را ترک کرده اند. روند اخراج اتباع خارجی، فقط محدود به کارگران نبوده و در بین آنها، مشاغلی مختلف از جمله مدیر و حسابدار نیز دیده می شود.

لازم به ذکر است فقط در یک ماه گذشته، حدود 120 هزار مصری از عربستان اخراج شده اند.

گزارش از شاهپور حسینی

خاورم **2041**1586
کد N250771