وزیر دادگستری:

دادگستری استان تهران رتبه بالاتری نسبت به سازمان زندان‌ها دارد

وزير دادگستري

وزیر دادگستری گفت: اینطور نیست که سازمان زندان‌ها نسبت به دادگستری استان تهران ارجح باشد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی در حاشیه مراسم اختتامیه همایش ملی «حقوق مالکیت معنوی و نقش آن در توسعه اقتصادی» در جمع خبرنگاران درباره رتبه‌بندی مسئولان قضایی و اینکه آیا سازمان زندان‌ها جایگاهی پایین‌تر از دادگستری استان تهران دارد، گفت: در مورد رتبه‌بندی فعلا به یک نظر واحد نرسیده‌ایم، اما به طور کلی دادگستری استان تهران رتبه بالاتری نسبت به سازمان زندان‌ها دارد و اینطور نیست که سازمان زندان‌ها نسبت به دادگستری استان تهران ارجح باشد.

وی درباره مالکیت فکری و معنوی گفت: مالکیت فکری جزو اصلی‌ترین موضوعات بین اقتصاد و فرهنگ است و مسائل علمی و هنری و ابداعات و آنچه میراث تمدنی کشور است در افزایش تولید ناخالص کشور بسیار موثر هستند که در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده است.

وزیر دادگستری افزود: سازمان ثبت کارهای خوبی را برای ثبت ابداعات و علائم تجاری انجام داده است، ولی گام‌های اول است و مهم‌ترین مساله در این زمینه، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی است که ما در این راستا تلاش می‌کنیم.

پورمحمدی گفت: لایحه‌ای در زمینه مالکیت فکری در دولت برای حمایت از این موضوع تهیه شده و باید هر چه زودتر تکمیل و به مجلس فرستاده شود.

وزیر دادگستری با بیان اینکه باید تحقیقات علمی و دانشگاهی خود را در زمینه مالکیت فکری بیشتر کنیم، گفت: این موضوعات تاثیر مستقیمی در پیشرفت کشور دارند؛ زیرا اقتصاد کشور به حوزه فکری مربوط است و باید حوزه فکری و تخصصی‌مان را در این زمینه تکمیل و تقویت کنیم.

پورمحمدی درباره جرایمی مانند نزاع و اینکه چه اقداماتی در زمینه پرونده‌های مربوط به نزاع انجام شده است، گفت: ما جرایم و تخلفات مختلفی در کشور داریم که ایجاد آنها ضعف فرهنگی‌ ما است، پس باید مشکلات فرهنگی کشور را بهبود بخشیم تا دچار این اشکالات نشویم.

وی افزود: جرایمی مانند سرقت، تخلفات مالی و تصادفات و بی‌نظمی‌های اجتماعی و نزاع‌ها حجم بیشتر پرونده‌های ما را در دستگاه قضایی به خود اختصاص داده‌اند که رفع این مشکلات نیازمند کار فرهنگی است.

وزیر دادگستری درباره نرخ دیه و به‌خصوص بیمه شخص ثالث، گفت:‌ رسیدگی به بحث بیمه بخصوص بیمه شخص ثالث مرتبط با نرخ دیه است و مباحث شرعی دارد و ما طبق شرع این کار را انجام می‌دهیم.

پورمحمدی درباره جرایم مربوط به مواد مخدر گفت: موضوع مواد مخدر سرقت و ناامنی به کشور آسیب می‌رساند و ما هر جا در این زمینه کار کرده‌ایم نتیجه آن را دیده‌ایم. نیاز است شعار ندهیم و خود را تحت تاثیر کشمکش‌ها و برخوردها قرار ندهیم و سعی کنیم معضلات فرهنگی را حل کنیم و باید در جهت رشد فرهنگی در این زمینه گام برداریم تا به حوزه امنی در این زمینه برسیم.

وی گفت: کار فرهنگی ملی و مردمی است و همه نهادهای مدنی و حتی رسانه‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارند و طبق فرموده مقام معظم رهبری،‌ فعالیت در این زمینه مدیریت جهادی را می‌پذیرد تا ما دچار چالش‌های فرهنگی نشویم.

وزیر دادگستری درباره عملکرد سازمان ثبت نیز گفت: عملکرد این سازمان بسیار ارتقا یافته است و با ارتباط و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی گام‌های ارزنده‌ای را برداشته است.

وی درباره لایحه حمایت از مالکیت علمی و فرهنگی گفت: این لایحه از کمیسیون لوایح دولت قرار است به مجلس برود و ان‌شاءالله در 120 ماده به تصویب نهایی برسد.

پورمحمدی گفت: وزارت ارشاد و سازمان ثبت در مالکیت فکری اقدامات خوبی را انجام داده‌اند ولی دولت درصدد است تا به طور جدی از آن حمایت کند.

انتهای پیام

کد N250673