عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان مطرح کرد:

نظر هماهنگ شورای مشورتی و جبهه اصلاحات در زمینه انتخابات مجلس

محسن رهامی,خاتمی

تهران - ایرنا- عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان، فعالیت های این شورا با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را همسو و هماهنگ دانست و گفت: شورای مشورتی اصلاح طلبان در جلوگیری از بروز اختلاف نظرهایی از نوع سال 84 موثر است.

حجت الاسلام والمسلمین «محسن روهامی» در انتخابات سال گذشته جزو شورای پنج نفره حکمیت بین عارف و روحانی بود و اکنون نیز در شورای مشورتی اصلاح طلبان عضویت دارد.

وی که دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها را عهده دار است و از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به شمار می رود در گفت و گویی با ایرنا به بیان دیدگاه خود درباره ایده شکل گیری مثلث «آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی - حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری -حجت الاسلام سید حسن خمینی» برای هدایت جریان اصلاحات در انتخابات آتی مجلس پرداخته است.

رهامی معتقد است که فعالیت های سیاسی در کشور باید حزب محور باشد اما در عین حال وجود شوراهای مشورتی برای جلوگیری از بروز اختلافات موثر است.

مشروح این گفت و گو به شرح زیر است:** ایرنا: شورای هماهنگی اصلاحات سابقه ای مشخص در عرصه سیاسی کشور دارد ولی شورای مشورتی اصلاح طلبان در جریان انتخابات ریاست جمهوری ظهور یافت. تفاوت این دو شورا چیست و در واقع آیا وجود یکی سبب عدم ضرورت دیگری نمی شود؟- رهامی: در فعالیت میان شورای هماهنگی و شورای مشورتی اصلاحات تداخلی وجود ندارد اما شورای هماهنگی به صورت پایین به بالا فعالیت می کند در حالی که فعالیت های شورای مشورتی اصلاحات ساز و کاری از بالا به پایین دارد.

ساز و کار تشکیلاتی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بیشتر به ساز و کار حزبی نزدیک است.** آیا می توان گفت شورای مشورتی اصلاح طلبان نسبت به شورای هماهنگی اصلاحات بیشتر شخصیت محور است؟- من نمی خواهم از واژه شخصیت محور استفاده کنم ولی ما در شورای هماهنگی اصلاحات به دلیل این که تلاش داریم تمام تشکل ها و احزاب اصلاح طلب در سراسر کشور را زیر پوشش داشته باشیم و از زمان حیات حضرت امام ( ره) در عرصه سیاسی کشور حضور داشته ایم بیشتر به فعالیت های حزبی اهتمام داریم و معتقدیم فعالیت سیاسی با ساز و کار حزبی ثمر بخش تر خواهد بود.** فکر نمی کنید ممکن است میان این دو شورا نوعی موازی کاری صورت گیرد؟- مواضع این دو شورا با یکدیگر در بسیاری از موارد همسو و هماهنگ است از جمله در جریان انتخابات سال 92 که این شورا از آقای عارف برای کنار کشیدن به نفع آقای روحانی درخواست به عمل آورد و خروجی آن هم به قدرت رسیدن آقای روحانی بود و نظر شورای هماهنگی با شورای مشورتی اصلاحات در این باره به هم نزدیک بود و همفکری زیادی صورت می گرفت تا اختلاف نظری ایجاد نشود.** شما ساز و کار آقای خاتمی که تاکید بر مثلث آقایان ناطق، هاشمی و سید حسن خمینی به عنوان افراد تاثیرگذار در شورای مشورتی اصلاح طلبان کرده اند را می پسندید؟- از آنجا که در کشور هنوز احزاب قدرت نگرفته اند یا اجازه نداده اند تا احزاب قدرت بگیرند شخصیت ها تاثیر پررنگ تری در عرصه سیاسی دارند ولی در صورت قدرت گیری احزاب خروجی فعالیت های سیاسی در کشور به مراتب بهتر خواهد بود.

البته اگر آقایان عارف و روحانی را هم به این مثلث اضافه کنیم از غنای بیشتری برخوردار می شود.

لازمه جمهوریت نظام توسعه احزاب است و اشخاص هر اندازه متنفذ باشند هیچ گاه جای احزاب را نمی گیرند؛ برای تداوم دموکراسی شخصیت ها باید به توسعه احزاب کمک کنند تا جامعه از پایین به بالا شاهد رشد باشد و این به دموکراسی نزدیک تر است.

جریانی که شخص محور باشد خدای ناکرده با مریض شدن یا فوت افراد، افول می کند اما ساختار حزبی هیچ گاه قائم به شخص نیست و همیشه می تواند کارآیی خود را حفظ کند.

از این رو نباید فعالیت احزاب تحت الشعاع فعالیت شخصیت های با نفوذ قرار بگیرد البته ما عملکرد شورای مشورتی را مفید به حال جریان اصلاحات می دانیم و آن را کمک کار برای شورای هماهنگی اصلاحات ارزیابی می کنیم.** تفاوت دیدگاهی هم میان این دو شورای اصلاح طلب وجود ندارد؟- ما در انتخاب آقای روحانی تفاوت دیدگاه به لحاظ ماهوی نداشتیم اما آنچه در شورای هماهنگی اصلاحات مطرح شد و متاسفانه به سرانجام نرسید این بود که شورای هماهنگی یک مدلی از ائتلاف را پیگیری می کرد.** یعنی ساز و کاری که سهم احزاب پس از قدرت گرفتن مشخص باشد؟- بله ائتلاف به معنای رایج سیاسی در همه جهان که ساز و کار مشخصی دارد مد نظر ما بود و این چیزی نبود که ما آن را اختراع کنیم؛ معنای آن این است که نماینده دو حزب در انتخابات برای پیروزی بر رقیب با هم ائتلاف می کنند و یکی به نفع دیگری کنار می کشد و برای مثال چند وزارتخانه در اختیار حزبی که به نفع دیگری کنار کشیده قرار می گیرد.

اما در نهایت این شرایط محقق نشد و مدلی که تحقق یافت، نامه شخصی آقای خاتمی به آقای عارف بود بدون این که ساز و کار این مساله در چارچوبی ائتلافی معین شود.

البته ما با کنار رفتن آقای عارف مشکلی نداشیم ولی سازوکار ائتلافی را برای این منظور می پسندیدیم که تحقق نیافت؛ مدلی که انجام شد در واقع شخص محور بود و جایگاه احزاب در آن دیده نشده بود.** چه کسی دقیقا با این مدل مد نظر شورای هماهنگی اصلاحات مخالفت کرد؟- در اصل جلسات ما به آنجا نرسید که آقای روحانی بیاید و در این باره صحبت کنیم چون کارها خیلی به سرعت پیش رفت و منجر به نامه آقای خاتمی شد و در واقع کارها خیلی با عجله صورت گرفت و البته ما با کنار رفتن آقای عارف به نفع آقای روحانی موافق بودیم.** یعنی شما در آن مدت سعی نکردید نظر آقای روحانی را تست بزنید؟- نمایندگان آقای روحانی چندین جلسه آمدند و صحبت کردند و نمایندگان آقای عارف هم همین طور حضور یافتند. قرار بود خود آقای روحانی هم تشریف بیاورند تا ما مسائل را از نظر تقسیم وزارتخانه ها مورد بحث قرار بدهیم که سرعت امور مجال این کار را به ما نداد و عملا منجر شد به نامه آقای خاتمی به آقای عارف.** پس نمایندگان آقای روحانی مخالفتی با ائتلاف نداشت؟- چگونگی کنار رفتن یک نامزد به نفع دیگری در ایران اصلا مرسوم نیست چون احزاب جایگاه مناسب خود را به دست نیاورده اند. ما این مدل را در جریان انتخابات شوراها به کار بردیم و موفق هم شدیم یعنی 50 درصد لیست را به احزاب و تشکل ها و 50 درصد را به شخصیت ها و افراد اختصاص دادیم و به هر حال حضور احزاب در لیست اصلاح طلبان مشخص بود و در جریان حوادث مربوط به خانم راستگو در شورای شهر نیز شاهد بودیم که وقتی به تکلیف تشکیلاتی خود عمل نکرد، با توبیخ و تنبیه حزب اسلامی کار روبرو شد.

نظر ما این بود که انتخابات ریاست جمهوری هم با همین ساز و کار انجام شود و من این را بگویم که ما در نظر داریم انتخابات مجلس دهم نیز با همین مدل پیش برویم اما اشخاص بعد از رسیدن به قدرت خود را مدیون تعهداتشان نمی دانند و فکر می کنند بر اساس توانایی ها و صلاحیت های شخصی خودشان پیروز شده اند.

در واقع آن چیزی که مد نظر شورای هماهنگی اصلاحات بود به عنوان مدل ائتلافی محقق نشد و گلایه آقای عارف هم از همین مبنا قابل درک است.** شما نشانه هایی می بینید که آقای خاتمی تغییر روش داده و در انتخابات مجلس به مدل مورد نظر شورای هماهنگی اصلاح طلبها روی خوش نشان بدهد؟- آقای خاتمی در دوره ریاست جمهوری خودشان تلاش کرد تا به توسعه و قدرت گرفتن احزاب کمک کند و اکنون هم تلاش می کند تا از احزاب دعوت کند اما شورای مشورتی برای پیشگیری از بروز اختلافاتی از نوع سال 84 موثر است و ما اصلا منکر فایده و اثر مثبتی که می تواند داشته باشد، نیستیم.

البته آقای روحانی هم قائل به توسعه سیاسی هستند و به نظرم باید کمک کنند افرادی وارد مجلس شوند که تعهدات حزبی داشته باشند تا بشود از آنان نسبت به عملکردشان حسابرسی کرد و از آنها انتظار داشت.

گفت و گو از: جواد محرمی

سیام(4)**ج.م** 1418
کد N250639