کاربران خبرآنلاین یارانه‌ها را برکت و حق مسلم خود می‌دانند یا باتلاق و گرسنگی؟

آیت الله ناصر مکارم شیرازی,توزیع نقدی یارانه,حذف یارانه

فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها سرفصل اصلی اخبار رسانه‌ها در چند هفته اخیر شده است.

به گزارش خبرآنلاین، دولت جدید از 20 فروردین با ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی عملا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را کلید زده بود. نتایج اعلام شده از میزان ثبت نام کنندگان اما در نهایت آن چیزی نبود که از سوی دولتی‌ها پیش بینی شده بود.
در حالیکه مسئولان دولتی اعلام کرده بودند انتظار انصراف 7 یا 8 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی را داشتند تنها دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند، امری که شاید ورود دولت به فاز دوم هدفمندی را سخت تر سازد.


در این میان مراجع عظام تقلید و علمای حوزه که در ایام ثبت نام هم صدا با دولت خواستار انصراف افراد بی نیاز از دریافت یارانه نقدی شده بودند، همچنان مردم را به همراهی با تصمیم دولت فرا می خوانند. آنگونه که روز گذشته آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی تهران با «باتلاق» توصیف کردن وضعیت یارانه‌ها بر ضرورت حل آن تاکید کرد و گفت: «الان باتلاقی به نام یارانه‌ها درست کرده‌اند که معلوم نیست چه بر سر کشور بیاورد و باید کشور را از این باتلاق بیرون آورد. باید آستین همت را بالا زد.» {اینجا}

در همین راستا برخی کاربران خبرآنلاین در ذیل این خبر کامنت‌های را درج کرده اند.

مهرداد محمودی خطاب به آیت الله مکارم به پایه گذاری این قانون در دولت احمدی نژاد اشاره کرده و می گوید« حضرت آیت الله مکارم گویا این یارانه بازی و هدفمند کردن یارنه ها در دولت مهر آفرین و خدمتگذار احمدی نژاد و حامیان قدرتمندشان پایه‌گذاری شد و در آن زمان همه اقتصاددانان دلسوز و مراجع عظام بیطرف بر مشکل آفرین شدن این مقوله چه فریاد ها که نزدند و چه راهکارها که ندادند، ولی آنچه که به جایی نرسید فریاد بود حاج آقا... احمدی نژاد در یکی از سخنرانی های خوشمزه‌اش گفت قانون یارانه ها را تا صد سال دیگر هم کسی نمیتواند بردارد.. 96 سال دیگر صبر کنید همه چیز درست خواهد شد... »

گلایه‌ها از گرانی‌ها از دیگر محورهای مطرح شده از سوی کاربران خبرآنلاین است. آنگونه که یکی از کاربران با کنایه نوشته است« گرونی را که بر ملت بیچاره تحمیل کردید. یارانه را هم بردارید قضیه را تمام و یکسره کنید. چطور یک زمانی هدفمندی یارانه ها از درایت های این و اون بود.»

کاربرانی هم هستند که به نقل قول های رییس دولت سابق درباره یارانه ها اشاره کرده و نوشته اند« تو دولت قبل که یارانه حلال بود و حق مسلم مردم»، «میگفتند با پولهای دیگرتون قاطی نشه. میگفتند برکت داره .»

انتقاد از نحوه قانون نویسی درباره هدفمندی یارانه ها هم از جمله محورهای مطرح شده در اظهارنظر کاربران خبرآنلاین بوده است. یکی از کاربران می نویسد«مجلس و دولت چند صدهزار ساعت کار کارشناسی یرای هدفمندی یارنه ها کردند و حالا حضرت آیت الله آن را به باتلاق تشبیه فرمودند. پس حتما عده ای پخمه و هالو این قانون را نوشتند. »

دیگری هم پاسخ داده است«حضرت آیت الله نتیجه بداجرا کردن هدفمندی یارانه ها رابه باتلاق تشبیه کرده اند و نه قانون هدفمندی یارانه ها »

سلمان اما از بی توجهی احمدی نژاد به نظرات کارشناسان اقتصادی درباره قانون هدفمندی انتقاد می کند و می گوید«بابا الان نیازی نیست که مراجع بگن یارانه باتلاقه یا نه این رو مردم عادی هم میدونن لطفا دانشمندان اون موقعی که همه داد میزدن احمدی نژاد داری خراب کاری میکنه فقط گوش میکردن مردم چی میگن وبعد نظر میدادن الان دیگه کار از این حرفها گذشته »

آرش از دیگر کاربران هم یارانه را نه باتلاق که به گرسنگی تعبیر کرده است.

کاربری به نام «اکبر» هم نوشته است«کشور ما کشور غنی است ولی دزدانی دارد که بقول قدیمی ها شتر را با بار و بقول امروزیها کشتی را با بار میخورند و یک لقمه می کنند من کارمند بانکم . اگر دولت مدعی تدبیر ، تدبیری بیندیشد که مطالبات معوقه بانکها که پول بیت المال مسلمین است به خزانه دولت برگردد . نیازی نیست که یارانه ها قطع شود اگر مطالبات معوقه بانکها در خدمت تولید و اشتغال بکار گرفته شود اقتصاد مقاومتی اجراشده است. اگر بر تسهیلات پرداختی جهت تولید نظارت شود. آنوقت دیگر در دبی و امارات و کشورهای حاشیه خلیج فارس برج سازی توسط ایرانیان متوقف می شود. دولت مدعی تدبیر و امید به قولهای تبلیغاتی که داده عمل نمیکند. سمینارهای پرهزینه که هیچ خروجی ندارد همچنان ادامه دارد. گزارش صد روزه کذب بود و... »

احمد یادآور هم از علما گلایه مند است و معتقد است که علما باید به موقع پشت اقتصاددانان و روزنامه نگاران که در این باره هشدار می دادند می ایستادند.

سعید هم به مانند برخی دیگر از کاربران خواستار پاسخگویی محمود احمدی نژاد درباره برخی خرابی ها و بی تدبیری های اقتصادی اش شده است.

کاربران محترم خبرآنلاین می توانند مجموعه کامنت ها درباره اظهارات آیت الله مکارم شیرازی پیرامون یارانه ها را در {اینجا} مطالعه فرمایند.

/27220

 

کد N250632