بشار اسد رسما خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کرد

سوریه, انتخابات ریاست جمهوری, بشار اسد

پایگاه خبری سوریه ای ˈ دام پرس ˈ دقایقی پیش در خبری فوری اعلام کرد: ˈ بشار اسد ˈ رییس جمهوری کنونی سوریه اوراق لازم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را به دادگاه عالی قانون اساسی این کشور تحویل داد.

به گزارش دام پرس ، روز گذشته نیز چهار نفر دیگر به نام های ˈ سوسن عمر الحداد ˈ ، ˈ سمیر أحمد معلا ˈ ، ˈمحمد فراس یاسین رجوحˈ و ˈعبد السلام یوسف سلامةˈ اوراق لازم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهروی سوریه را تحویل مقام های مسئول دادند تا همراه با نامزدهای دیگر در صف بررسی صلاحیت ها قرار گیرند .

دادگاه عالی قانون اساسی سوریه سه شنبه گذشته اعلام کرد: کسانی که تمایل به نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری دارند ، از امروز، به مدت 10 روز می توانند برای ثبت نام به این دادگاه مراجعه کنند .

ˈ عدنان زریق ˈ رییس دادگاه قانون اساسی سوریه گفته بود : این دادگاه از صبح سه شنبه آماده دریافت درخواست ها برای داوطلبان ریاست جمهوری است و نام نویسی برای نامزدی در این انتخابات اول ماه مه( 11 اردیبهشت ) به پایان می رسد .

بر اساس قانون انتخابات عمومی سوریه، دادگاه قانون اساسی بر کار انتخاب رییس جمهوری نظارت می کند و داوطلبان خود یا وکیل قانونی شان می توانند برای نامزدی در انتخابات درخواست دهند .

بر اساس این قانون، تنها در صورتی نامزدی افراد برای ریاست جمهوری پذیرفته می شود که فرد متقاضی ، مورد حمایت و تایید حداقل 35 عضو مجلس سوریه باشد و البته این نمایندگان اجازه ندارند از بیش از یک نامزد حمایت کنند.

دادگاه قانون اساسی همچنین وظیفه بررسی قانونی و حقوقی درخواست ها برای نامزدی در انتخابات و اعلام نتایج بررسی حداکثر تا پنج روز بعد را بر عهده دارد. این دادگاه پس از انجام بررسی های لازم ، اسامی کسانی که نامزدی شان مورد پذیرش قرار گرفته است را اعلام می کند .

ˈمحمد جهاد لحام ˈرییس مجلس سوریه نیز دوشنبه اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در تاریخ 3 ژوئن (13 خرداد) برگزار خواهد شد.

به گفته وی، انتخابات ریاست جمهوری سوریه برای شهروندان مقیم خارج از این کشور در سفارتخانه های سوریه در روز 28 مه (7 خرداد) برگزار خواهد شد.
کد N250610