در ادامه پروژه ایران هراسی غرب/

آمریکا و اعراب خلیج فارس سپر موشکی ایجاد می کنند

ایران در جهان

یکی از مقامات کاخ سفید با اشاره به احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5، توان موشکی جمهوری اسلامی ایران را عاملی برای نگرانی اعراب حوزه خلیج فارس دانسته و از گفتگوهای واشنگتن با این کشورها برای دایر کرن سپر موشکی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه گاردین در این ارتباط می نویسد : در حالیکه درباره مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 نگرانی خاصی وجود ندارد یکی از مقامات عالی رتبه کاخ سفید می گوید که موضوع موشکهای بالستیک ایران نیز در گفتگوها مطرح خواهد شد.

این مقام آمریکایی با ابراز خوشبینی درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای گفت : آمریکا نگران این موضوع است که موشکهای بالستیک ایران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را تهدید می کند.

از سوی دیگر "فرانک رز" معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور دفاع و فضا گفت : واشنگتن واقعا از حساسیت اعراب خلیج فارس درباره ایران آگاه است و می خواهد به آنها کمک کند تا سیستم موشکی گسترده ای را ایجاد کنند.

این مقام آمریکایی که در ابوظبی سخن می گفت خطاب به خبرنگاران افزود : ما امیدوار هستیم که یک نتیجه موفق درباره برنامه هسته ای ایران داشته باشیم. اما این نتیجه موفق موجب نخواهد شد تا نگرانی ما در مورد سایر اقدامات ایران از جمله حمایت آنها از گروه های مقاومت و همچنین توسعه توان موشکهای بالستیک از میان برود.

رز مدعی شد : تا زمانیکه ایران برنامه توسعه موشکهای بالستیک خود را ادامه دهد؛ برنامه ای که موجب تهدید ایالات متحده و متحدان و دوستان ما در منطقه شود، واشنگتن به طور موثری همکاری های خود با امارات و دیگر کشورهای منطقه برای مقابله با این تهدیدها را ادامه می دهد.

این مقام آمریکایی سپس درباره برنامه های آمریکا برای خاورمیانه گفت : اولویت آمریکا در منطقه خلیج فارس توسعه یک سیستم موشکی میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است. سیستمی که شش عضو شورای همکاری خلیج فارس فاقد آن هستند .

در همین رابطه زنرال "خالد البوعینین" از فرماندهان بازنشسته نیروی هوایی امارات نیز درباره برنامه های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گفت : کشورهای عربی باید توانایی های ضد موشکی خود را افزایش بدهند. ما امروز نیازمند سیستم موشکی هستیم که قطر، بحرین و عربستان سعودی را در بر داشته باشد. ما باید بتوانیم اطلاعات موشکی خود را در اختیار دیگر کشورها قرار بدهیم اما در حال حاضر چنین سیستمی را نداریم .

به نوشته گاردین، رز درباره اینکه در مذاکرات آتی ایران و کشورهای 1+5، موضوع موشکهای بالستیک ایران نیز مطرح خواهد شد یا خیر اظهار نظر نکرد. اما با این وجود یک مقام آمریکایی با اشاره به قطعنامه شورای امنیت در سال 2010 میلادی اعلام کرد که به موجب این قطعنامه تمام فعالیتهای مربوط به موشکهای بالستیک برای ایران ممنوع است از همین رو این موضوع در مذاکرات مطرح می شود.

این مقام آمریکایی در حالی از مورد بحث بودن توان موشکی ایران در مذاکرات 1+5 با ایران سخن می گوید که "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه اتریش در پاسخ به سوال خبرنگار اتریشی در این باره که آمریکا هنوز اصرار دارد موضوع راکتها و موشکهای ایرانی ارتباط به گفتگوها دارد و اینکه اگر ایران به سلاح هسته ای اعتقادی ندارد چرا بر روی موشکهای دوربرد برنامه ریزی می کند گفت:  مبنای سوال شما صحیح نیست.

ظریف افزود: انتخاب روشهای دفاعی برای کشورهای مختلف با توجه به نیازهای دفاعی آن کشورها و مقدورات دفاعی صورت می گیرد، حتماً این گونه نیست که موشکهای دفاعی جمهوری اسلامی ایران که موضوع هیچ مذاکره ای نبوده و نخواهد بود تنها برای حمل سلاح های غیرمتعارف کاربرد داشته باشد. این یک تصور کاملاً غلط بی مبنا و مبتنی بر فضاسازی هایی است که توسط برخی شکل می گیرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آنچه در مذاکرات به دنبال آن هستیم بر اساس توافق همه به هیچوجه موضوعی غیر از هسته ای را در بر نمی گیرد. با توانمندی های دفاعی ایران کاری ندارد، توانمندی های ایران هیچگاه هسته ای نبوده و هدف این مذاکرات این است که همان طور که در برنامه اقدام مشترک ژنو نیز بیان شده مشخص کنیم که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باقی خواهند ماند و در صورتی که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باشد کسی نمی تواند ادعا کنت که موشک ایران حامل سلاح هسته ای است.