تحریم های جدید آمریکا و اتحادیه اروپا علیه نزدیکان پوتین

روسیه,تحریم

تهران- ایرنا- کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا تحریم های جدیدی را علیه نزدیکان ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه در هفته جاری اعمال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، آمریکا قصد دارد تحریم های جدید را در مورد صادرات صنایع دفاعی با فناوری بالای روسیه اعمال کند.

سران هفت کشور صنعتی روز شنبه از اعمال تحریم های شدید علیه روسیه به دلیل حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین خبر دادند. آمریکا و اتحادیه اروپا پیش از این نیز تحریم های محدودی را علیه مقامات روسیه اعمال کرده بودند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: احتمال دارد واشنگتن روز دوشنبه دور جدید تحریم ها علیه روسیه را اعلام و اعمال کند. کاخ سفید پیش از این نیز گفته بود نزدیکان پوتین و شرکت های وابسته به آنها، هدف تحریم های بعدی خواهند بود.

ˈتونی بلینکینˈ مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز یکشنبه گفت: ما به دنبال تعیین نزدیکان پوتین هستیم که نقش زیادی در اقتصاد روسیه دارند. می خواهیم شرکت هایی را تعیین کنیم که آنها و دیگر اطرافیان پوتین این شرکت ها را اداره می کنند.

بلینکین افزود: غیر از این گام هایی را در مورد صادرات صنایع دفاعی با فناوری بالای روسیه بررسی می کنیم، همه این اقدامات در مجموع تاثیراتی خواهد داشت.

انتظار می رود اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه شخصیت های حقیقی و شرکت های روس را تحریم کند. واشنگتن در مورد اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه رویکرد سخت گیرانه تری نسبت به بروکسل دارد که باعث نگرانی هایی میان مقامات اروپایی شده است.

اوکراین که از آذر ماه گذشته صحنه ناآرامی ها بر سر موافقت و مخالفت امضای توافق نامه تجاری با اتحادیه اروپا بود، به یکی از مهم ترین چالش های روسیه و غرب تبدیل شده است.

درگیری های اوکراین که خروج دولت پیشین مورد حمایت مسکو از قدرت را به همراه داشت، با تظاهرات شماری از جدایی طلبان شرق و روس زبان این کشور ادامه یافت.

جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه بر اساس نتایج همه پرسی از مردم این منطقه و درگیری در دیگر شهرهای شرقی اوکراین در موافقت با روسیه و مخالفت با دولت جدید کی یف، به بحران سیاسی در اوکراین دامن زده است.

اروپام**9157**1485** 1337
کد N250094