تظاهرات مجارستانی‌ها علیه یهودی‌ستیزی

ده‌ها هزار تن از مردم مجارستان به یک تظاهرات علیه یهودی‌ستیزی در این کشور پیوستند. این تظاهرات سه هفته پس از آن برگزار شد که حزب راست افراطی "جوبیک" در انتخابات عمومی این کشور یک چهارم آراء را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این تظاهرات که هر ساله در بوداپست برگزار می‌شود، شمار زیادی از مردم این کشور را گردهم می‌آورد تا کشتار حدود نیم میلیون یهودی مجاری را که طی هولوکاست در جنگ جهانی دوم رخ داد، گرامی بدارند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات گفت: افراد بیشتری در این تظاهرات شرکت می‌کنند چون آن‌ها در این رابطه نگران هستند که یهودی‌ستیزی باردیگر رو به افزایش بوده است.

وی گفت: زمانی که فقر وجود دارد و زمانی که اقتصاد خوب عمل نمی‌کند و مردم فقیر هستند افرادی باید عامل این مشکلات معرفی شوند که یهودی‌ها و کولی‌ها معرفی می‌شوند. تقویت جایگاه حزب جوبیک خطرناک است.

این در حالی است که نرخ بیکاری در دوران نخست وزیری حزب ویکتور اوربان کاهش یافت. حزب نخست وزیر مجارستان توانست بار دیگر اکثریت دو سوم پارلمانی در انتخابات ماه جاری را به دست آورد.

اما بسیاری از مجارستانی‌ها با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و این نارضایتی‌ها به حزب جوبیک کمک کرد حمایت 16 درصدی خود را طی چهار سال گذشته به 21 درصد افزایش دهد.

این در حالی است که حزب راست افراطی جوبیک یهودستیزی خود را رد کرده است اما حامیان این حزب اغلب آشکارا خصومت خود را نسبت به یهودیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی اعلام کرده‌اند.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات گفت: یهودی ستیزی رو به افزایش است. این مساله را در تمامی بخش‌های جامعه در سیاست، در رسانه‌ها، در مدارس و دیگر بخش‌های جامعه شاهد هستید.

انتهای پیام

کد N250030