اوجالان از سرگیری درگیری‌ها را رد نکرد

تركيه

رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) آغاز مجدد درگیری‌ها را رد نکرد اما گفت: روند صلح ادامه می‌یابد.

رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) آغاز مجدد درگیری‌ها را رد نکرد اما گفت: روند صلح ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، عبدالله اوجالان، رهبر محبوس پ.ک.ک در بیانیه‌ای پس از دیدار معاونان حزب صلح و دموکراسی با وی اعلام کرد: روند صلح تغییر می‌کند.

وی در این بیانیه آورده است: ویژگی‌های روند صلح در حال تغییر است. البته هر لحظه امکان داشتن فرصت برای تعمیق صلح و دستیابی به راه حل یا امکان درگیری وجود دارد. اقداماتی که دولت آنکارا انجام خواهد داد، احتمال منصرف کردن روند صلح و وقوع درگیری‌ها را به وجود می‌آورد.

اوجالان در اواخر 2012 مذاکراتش با مقام‌های ترکیه‌ای را به منظور توقف درگیری‌ها که در سه دهه گذشته بیش از 40 هزار کشته برجای گذاشته، آغاز کرد. در مارس سال گذشته میلادی، وی به جنگجویان پ.ک.ک دستور داد تا آتش‌بس کنند. بسیاری از این شبه نظامیان به عنوان اولین شرط صلح خاک ترکیه را ترک گفتند اما حزب صلح و دموکراسی به حزب حاکم عدالت و توسعه تاکید کرده که باید قوانین اساسی را برای اجرای مرحله دوم اعمال کنند.

رهبر محبوس این گروه شبه نظامی گفت که از این روند با وجود عقب‌نشینی‌ها و پس‌رفت‌های موجود، ناخرسند نیست.

وی افزود: من از این روند صلح ناامید نیستم. البته تمامی اقدامات به صورت کامل و مناسب انجام نشده‌اند و مشکلاتی دارد. روند صلح از اهمیت و ظرفیت کافی برای انجام اقدامات دموکراتیک در ترکیه برخوردار است. من از تمامی احزاب و گروه‌های دخیل می‌خواهم تا به این کمک کنند.

انتهای پیام

کد N249784