کری: اسرائیل در حال تبدیل شدن به یک "کشو ر آپارتاید" است

فلسطين,اسراييل,صلح خاورميانه

وزیر خارجه آمریکا در نشستی پشت درهای بسته به رهبران جهان گفت: اگر راه حل دو کشوری به زودی برای حل و فصل درگیری میان فلسطین و اسرائیل اجرایی نشود، اسرائیل به یک "کشور آپاراتید" بدل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، مقام‌های ارشد آمریکایی به ندرت از واژه آپارتاید برای اسرائیل استفاده می‌کنند و حتی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر این ایده را رد کرده بود. استفاده جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از این واژه باعث رنجش رهبران یهود در آمریکا شده است.

جان کری همچنین در این نشست بار دیگر بر هشدار خود نسبت به ناکامی در دستیابی به مذاکرات صلح خاورمیانه و از سرگیری خشونت‌ها در سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد و گفت: اسرائیل و فلسطین باید مذاکرات صلح را برای حصول نتیجه ادامه دهند.

وی همچنین مقام‌های هر دو طرف را در بن بست به وجود آمده در مذاکرات صلح مقصر دانست و افزود: راه حل دو کشوری تنها جایگزین برای حل مناقشات میان دو طرف است. چرا که یک کشور یکپارچه سرانجام با شهروندان درجه دو خود به یک کشور آپارتاید بدل می‌شود یا اینکه تمامی ظرفیت‌های اسرائیل را برای تبدیل شدن به یک کشور یهود از میان می‌برد.

بنابر "احکام رم" مصوب 1998، "جرم آپارتاید" همان اقدامات غیر بشری و غیر انسانی است که توسط یک گروه رادیکال علیه یک یا چند گروه صورت می‌گیرد که برای حفظ قدرت و حکومت به انجام اقدامات غیرانسانی دست می‌زند. این واژه اغلب به سیستم سرکوب و تفکیک سیاهان از سفیدپوست‌ها که دولت آفریقای جنوبی بین سال‌های 1948 تا 1994 از آن استفاده می‌کرد، اطلاق می‌شد.

جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2007 به خاطر عنوان کتابش به نام "فلسطین؛ صلح یا آپارتاید" که درباره صلح خاورمیانه بود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

کارتر بعدا علنا اعلام کرد که دیدگاهش درباره رفتار و نحوه برخورد اسرائیل در قبال فلسطین عدم ارتباط خوب با بارک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و نداشتن ارتباط با کاخ سفید است. اما پس از چاپ کتاب توضیح داد که واژه استفاده شده به سیاست‌های اعمال شده در کرانه باختری مربوط می‌شود نه اسرائیل و او اسرائیل را به نژادپرستی متهم نمی‌کند.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره صحبت‌های جان کری به نیوزویک گفت: وزیر خارجه آمریکا تنها دیدگاه خود را بیان کرده و آن را با مقام‌های ارشد ژاپنی، روسی و اروپایی به اشتراک گذاشته است. او تنها گفته که راه حل دو کشوری تنها راه برای اسرائیل برای باقی ماندن به عنوان یک کشور یهود و در صلح با فلسطین است. او درباره آینده‌ای که اسرائیل و فلسطین می‌خواهند، سخن گفته است. تنها راه برای زندگی صلح‌آمیز و برقراری امنیت، تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین است.

جان کری همچنین در این نشست شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق فلسطینی را برای روند صلح بی‌فایده و مضر خواند و همچنین از رهبران فلسطینی به خاطر اظهارنظرهایشان در عدم به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک کشور یهود انتقاد کرد.

وی گفت: 14 هزار منزل مسکونی اسرائیلی از زمان آغاز مذاکرات ساخته شده است که این روند برای تداوم روند مذاکرات صلح مضر است. احتمال این مساله که مذاکرات آغاز شده از تابستان سال گذشته میلادی با شکست مواجه شود، وجود دارد. اما اقدامات من برای یک سازش نهایی به شکل دیگری ادامه خواهد یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: گزارش‌ها از ناکامی‌ در روند صلح سوء تعبیر شده و درست گزارش نشده است. ما به دنبال دستیابی به معاهده صلح بین دو طرف پیش از ترک پست ریاست جمهوری باراک اوباما در سال 2017 هستیم.

انتهای پیام

کد N249720