رییس سازمان امنیت وهمکاری اروپا خواستارآزادی گروگان ها در اوکراین شد

اوکراین

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه سوئیس به عنوان رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا خواستار آزادی گروهی از اعضای این سازمان شد که در اوکراین به اسارت گرفته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، ˈدیدیه بورکالترˈ وزیر امور خارجه سوئیس و رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا روز دوشنبه ضمن محکوم کردن این اقدام جدایی طلبان اوکراین، خواستار آزادی فوری گروگان ها شد.

این در حالی است که یک تن از افراد به گروگان گرفته شده روز یکشنبه به دلیل نیاز به مراقبت های پزشکی از سوی جدایی طلبان آزاد شد.

سازمان امنیت وهمکاری اروپا روز یکشنبه اعلام کرد : هیاتی برای آزاد کردن تعدادی از اعضای این سازمان که در اوکراین به گروگان گرفته شده اند به این کشور اعزام شدند.

رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا وضعیت پیش آمده را غیرقابل قبول دانست و خواستار ارائه تضمین های لازم برای حفاظت و امنیت از ناظران بین المللی شد.

گروهی به نمایندگی از سازمان امنیت و همکاری اروپا روز گذشته به منظور مذاکره برای آزادی ناظران این سازمان به شرق اوکراین اعزام شدند.

13 تن از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا روزجمعه توسط جدایی طلبان اوکراین در مناطق شرقی این کشور دستگیر شده اند.

جدایی طلبان اوکراین روزشنبه با اعلام خبر دستگیری ناظران اتحادیه اروپا، این افراد را به جاسوسی برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) متهم کردند.

آنان تاکید کردند که این ناظران اسرای جنگی هستند و فقط در برابر جدایی طلبانی که نیروهای دولتی اوکراین آنان را به اسارت گرفته است، آزاد خواهند کرد.

این در حالی است که سرویس امنیتی اوکراین نیز اعلام کرد ناظران خارجی دستگیر شده در شهر اسلاویانسک این کشور، به عنوان سپر انسانی استفاده می شوند.

از سوی دیگرˈآندری کلینˈ(Andreï Kelin) نماینده روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکید کرد: مسکو از تمامی امکانات خود به منظور کمک برای آزاد سازی این ناظران استفاده خواهد کرد.

وی افزود: روسیه به عنوان یکی از اعضای سازمان امنیت و همکاری اروپا معتقد است که تمامی این افراد باید هرچه سریعتر آزاد شوند.

اروپام 1583 ** 1064
کد N249659