سازمان منع سلاح‌های شیمیایی: بررسی مساله استفاده از گاز کلر در سوریه ماموریت ما نیست

سوريه

رئیس هیأت مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سوریه ضمن تاکید بر همکاری سازنده دمشق با این هیات اعلام کرد که انجام تحقیقات و آزمایشات در خصوص استفاده از گاز کلر در سوریه جزو ماموریت‌های این هیأت نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، سیگرید کاگ، رئیس هیات مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سوریه خاطرنشان کرد: ما از این مساله آگاهیم و می‌دانیم که ادعاهای بسیاری درباره استفاده از گاز کلر در سوریه وجود دارد اما انجام تحقیقات پیرامون استفاده از این نوع گاز در سوریه در چارچوب وظایف ما نیست. ما در حال حاضر تلاش خود را در خصوص امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه براساس توافق‌های صورت گرفته متمرکز کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد که مذاکراتی در حال حاضر با نظارت بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در حال انجام است تا هیات بازرسی در این خصوص به سوریه اعزام شود.

کاگ تصریح کرد که حدود 90% از سلاح‌های شیمیایی سوریه امحا شده و شرایط امنیتی مانع از این می‌شود تا باقی این سلاح‌ها از کشور خارج شود و مسئولان سوری وظیفه دارند بقیه سلاح‌های شیمیایی را از کشور خارج کنند.

رئیس هیات مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی همچنین از کشورهایی که بر نظام سوریه نفوذ دارند، خواست تا برای پیشبرد روند امحای سلاح‌های شیمیایی تلاش کنند.

کاگ عنوان داشت: حدود 8% از سلاح‌های شیمیایی همچنان در سوریه است و مساله مربوط به 8 / 7 درصد از سلاح‌های شیمیایی سوریه می‌شود که همچنان در این کشور و در پایگاهی مشخص قرار دارد.

وی در ادامه افزود: باید 5 / 6 درصد از این سلاح‌ها به خارج از کشور انتقال داده شود و حجم محدودی از این سلاح‌ها را می‌توان در همان مکان امحا کرد.

وی همچنین عنوان داشت: از زمانی که سوریه به معاهده منع سلاح‌های شیمیایی پیوست، همکاری این کشور بسیار سازنده بوده اما سوریه باید به تعهدات خود به عنوان یکی از کشورهای عضو در این معاهده عمل کند و به آن‌ احترام بگذارد.

انتهای پیام

کد N249574