شهاب طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا:

دولت قبل مردم را بی‌اعتماد کرد/می‌توان به افزایش اعتماد عمومی در این دولت امید داشت

دولت,اصلاح‌طلبان

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: بخشی از اعتماد عمومی از دست رفته در جامعه، میراث گذشته قلمداد می‌شود و تا اثرات آن پاک نشود، نمی‌توان نسبت به میزان اعتماد عمومی قضاوت درستی کرد.

سیدشهاب‌الدین طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: به هر ترتیب می‌توان عملکرد دولت در طول همین مدت کوتاه را مثبت ارزیابی کرد و به این امید داشت که بخشی از اعتماد عمومی که از دست رفته است، بازگردد و افزایش پیدا کند.

وی ضمن اینکه "برون‌داد اعتماد عمومی در بحث یارانه‌ها را حائز اهمیت دانست"، افزود: با توجه به اینکه در طول هشت سال گذشته نهادهای واسطه و گروه‌های مدنی مرجع که می‌توانستند در راستای انتقال خواسته‌های مردم به دولت واسطه‌گری کنند، محدود شدند یا به عملکردشان خدشه وارد شد، باید گفت این موضوع در میزان اعتماد مردم به دولت تأثیر داشته است.

این فعال سیاسی ادامه داد: در هشت سال گذشته دولت رویه‌ای در پیش گرفته بود که به صورت انفرادی با مردم مواجه باشد و نمی‌خواست به نهادهای مردمی و انجمن‌های غیردولتی به عنوان نمایندگان مردم و زبان گویای آنان مواجه شود. از سوی دیگر، نیروهای مرجع همچون اساتید دانشگاه نیز در صحنه نبودند و این موضوع به اعتماد مردمی لطمه وارد کرد.

وی با بیان اینکه "واکنش مردم در چنین مواقعی، عدم اطمینان به آینده است"، تصریح کرد: با توجه به عملکرد دولت گذشته، مردم در هر شرایطی احساس می‌کنند در وضعیتی بی‌ثبات به سر می‌برند و ممکن است اتفاق خاصی برایشان بیفتد؛ چنانچه وقتی بنزین گران می‌شود، با وجود اینکه ما به‌التفاوت قیمت قبلی یک باک بنزین با قیمت کنونی چندان اختلاف ندارد، اما حاضرند در صف‌های طولانی بایستند و برای این موضوع وقت بگذارند. بنابراین بخشی از اعتماد عمومی، به ذهنیت مردم برمی‌گردد که باید اصلاح شود.

طباطبایی در ادامه خاطرنشان کرد: در هشت سال گذشته مسئولان با هر ادبیات، رفتار و کرداری که داشتند، مردم را بی‌اعتماد کردند و در حال حاضر نیز وضعیت اعتماد عمومی نگران‌کننده است که البته این موضوع هم به دولت و هم به مردم برمی‌گردد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "اعتماد مردم به مسئولان و عملکرد آنها، به سابقه‌ای که در ذهنشان نسبت به عملکرد دولت‌ها وجود دارد برمی‌گردد"، یادآور شد: در شرایطی که کشور در حال جنگ بود، مردم بیشتر از زمان حاضر به عملکرد دولت و مسئولان اعتماد داشتند و نوع اعتمادی که آن زمان وجود داشت با آنچه اکنون می‌بینیم قابل مقایسه نیست. به مرور شاهد این موضوع بوده‌ایم که بخشی از اعتماد عمومی که حول محور آرمان‌های مشترک ایجاد شده، از بین رفته یا کمرنگ شده است.

وی افزود: این دولت وعده‌هایی را به مردم داده که بخشی از آن را در سیاست خارجی دنبال کرده و در داخل نیز ادامه رکود اقتصادی به چشم می‌خورد که البته این موضوع میراث گذشته قلمداد می‌شود و تا اثرات آن پاک نشود، نمی‌شود نسبت به میزان اعتماد عمومی قضاوت درستی کرد. به هر ترتیب می‌توان عملکرد دولت در طول همین مدت کوتاه را نسبتاً مثبت ارزیابی کرد و به این امید داشت که بخشی از اعتماد عمومی که از دست رفته است، بازگردد و افزایش پیدا کند.

انتهای پیام

کد N249423