تظاهرات هزاران تن در جنوب یمن برای استقلال از بخش شمالی

تظاهرات,استقلال

تهران- ایرنا- هزاران تن از هوادارن ˈجنبش جنوبˈ روز یکشنبه با تظاهرات در ˈعدنˈ بزرگترین شهر جنوب یمن و ˈالمکلاˈ مرکز استان حضرموت، خواستار استقلال جنوب یمن از شمال این کشور شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، تظاهرات به مناسبت بیستمین سالگرد جنگ داخلی این کشور و در مخالفت با فدرالی شدن یمن انجام شد.

هزاران تن از استان های مختلف جنوب یمن با حضور در میدان شهر ساحلی المکلا، پرچم سابق کشور یمن جنوبی و پلاکاردهایی را که در آنها به آزادسازی و استقلال یمن جنوبی دعوت شده بود، در دست داشتند.

این تظاهرات به دعوت شورای عالی جنوب به ریاست ˈحسن باعومˈ و به مناسبت بیستمین سالگرد جنگ داخلی برگزار شد.

علی عبدالله صالح رییس جمهوری سابق یمن، 27 آوریل سال 1994شکست تلاش های جنوب برای جدایی از شمال را پس از گذشت چهار سال از وحدت داوطلبانه اعلام کرده بود.

شمال و جنوب یمن در ماه مه 1990 به صورت داوطلبانه با هم متحد شده بودند. نظام ˈصالحˈ توانست وحدت یمن را حفظ کند ولی جنوبی ها همواره از اینکه به حاشیه رانده شده اند گلایه داشتند.

تظاهرکنندگان در شهر المکلا شعارهایی در مخالفت با نتایج گفت وگوهای ملی سردادند. براساس نتایج این گفت وگوها قرار است یمن به کشوری فدرال متشکل از 6 ایالت یعنی چهار ایالت در شمال و دو ایالت در جنوب تبدیل شود. آنها همچنین شعار می دادند که ما مخالف وحدت و فدرالی شدن هستیم.

از سوی دیگر به همین مناسبت هزاران تن از هواداران جنبش جنوب در شهر عدن بزرگترین شهر جنوب یمن نیز دست به تظاهرات زدند و شعارهایی برای جدایی از شمال و در مخالفت با وحدت یمن سردادند.

**مترجمام**1480**2023
کد N249348