در دیدار نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در ایران

جلالی: ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد

بون وات

تهران - ایرنا - رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، افزود: مبارزه با مواد مخدر نیازمند همکاری جامعه بین الملل و عزم جدی کشورها است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، «کاظم جلالی» عصر امروز (یکشنبه) در دیدار «بون وات» نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و رهبر معظم انقلاب بارها به مسوولان کشور تاکید کرده اند که جمهوری اسلامی ایران نباید ذره ای در عرصه مبارزه با مواد مخدر عقب نشینی کرده و در این مساله سود و زیان مالی را لحاظ کند.

وی افزود: تعداد نیروهای نظامی، شهدا، جانبازان ایران در مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر و خسارت های مادی و معنوی که در این زمینه بر ایران تحمیل شده است، بیانگر نقش بارز و تاثیرگذار ایران در مبارزه با ترانزیت مواد مخدر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تولید مواد مخدر در افغانستان، تصریح کرد: پس از اینکه نیروهای ناتو وارد افغانستان شدند تولید مواد مخدر در این کشور افزایش پیدا کرد که این نشان می دهد یا ناتو در رشد تولید مواد مخدر افغانستان همکاری کرده است و یا دچار سهل انگاری شده است.

وی ادامه داد: مبارزه با مواد مخدر نیازمند همکاری جامعه بین الملل و عزم جدی کشورها است که امیدواریم در آینده شاهد اقدامات عملی کشورها و همکاری جامعه بین الملل با ایران در مبارزه با مواد مخدر باشیم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی مواد مخدر صنعتی را بلایی بزرگ برای جوامع خواند و تاکید کرد: افزایش آزمایشگاه های تولید کننده مواد مخدر صنعتی در افغانستان نگران کننده است.

وی با تاکید براینکه کشت جایگزین مواد مخدر در افغانستان موفق نبوده است، تصریح کرد: اراده دنیا برای کمک و بازسازی و مبارزه با تولید مواد مخدر در افغانستان موفق نبود و برعکس، میزان تولید این مواد در افغانستان افزایش یافته است.

جلالی گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر و ترانزیت آن از افغانستان گام های مهمی برداشته است اما جامعه جهانی در این بخش کمک شایان ذکری به ایران نمی کند.

وی با تاکید براینکه بخش اعظم اعدامیان ایران مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر است، گفت: کشورهای اروپایی در قبال اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایران فریاد حقوق بشری سرمی دهند؛ در حالی که حدود 4 هزار نفر از نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر شهید و بیش از 10 هزار نفر مجروح شده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاکید کرد: مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و ترانزیت این محصول هزینه های مادی و معنوی بسیاری را بر ایران تحمیل کرده است در حالی که دنیا در این زمینه اقدامی عملی انجام نمی دهد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس افزود: مبارزه با مواد مخدر تنها مشکل ایران نیست و جامعه جهانی نیز در این زمینه باید به طوری جدی به جمهوری اسلامی ایران کمک کند.

«بون وات» نیز در این دیدار با بیان اینکه روند تولید مواد مخدر در سال های اخیر رو به افزایش است، گفت: افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است و ایران مسیر اصلی ترانزیت این ماده مخدر است و نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با این فرایند قابل توجه است.

وی افزود: ایران 80 درصد ماده مخدر تریاک را در دنیا کشف می کند و 30 درصد کشفیات هرویین نیز در ایران صورت می گیرد که این دو موفقیتی بزرگ برای ایران محسوب می شوند.

نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران مواد مخدر را معضلی جهانی برشمرد و تصریح کرد: مبارزه با مواد مخدر هزینه های بسیاری را به دنبال دارد به طوریکه 320 میلیارد دلار در جهان صرف مبارزه با این مواد می شود.

وی ادامه داد: درآمد سرشار ناشی از مواد مخدر در فساد یا حمایت از گروه های نظیر القاعده هزینه می شود.

وی با اشاره به بررسی پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته، این اقدام را قابل تقدیر دانست و تصریح کرد: نمایندگی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران آمادگی همکاری ویژه با ایران و سایر کشورها در حوزه مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته را دارد.

سیام(1)**9189**1449
کد N249240