خشم برلین از طرح شعار انتخاباتی ضدآلمانی توسط حزب برلوسکنی

آمریکا اروپا

طرح شعار ضدآلمانی در انتخابات پارلمان اروپا توسط حزب وابسته به نخست وزیر پیشین ایتالیا موجب خشم سیاستمداران برلین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حزب "فورتسا ایتالیا" در تبلیغات انتخاباتی خود شعارهایی علیه سیاست های آلمان طرح کرده است، اقدامی که با واکنش سیاستمداران آلمانی مواجه شده است. بر این اساس این حزب وابسته به "سیلویو برلوسکنی" نخست وزیر اسبق ایتالیا در انتخابات پارلمان اروپا شعار "ایتالیایی های بیشتر، آلمانی های کمتر" را طرح کرده و به دنبال کسب کرسی در نهاد قانونگذاری اروپا است.

این در حالی است که رویکرد ضدآلمانی این حزب راستگرای ایتالیایی به مذاق مقامات برلین خوش نیامده است. "مارتین شولتز" رئیس آلمانی پارلمان اروپا از حزب اتحادیه دمکرات مسیحی (CDU) در گفتگو با اشپیگل ضمن انتقاد از این رویکرد گفت: تاسف بار است که یک حزب همخانواده CDU به شعارهای ضدآلمانی به عرصه رقابت وارد شده است.

شولتز با بیان این که آلمان همواره به دنبال همبستگی است تاکید کرد این رویکرد با روح اتحاد در اروپا مغایرت دارد. حزب فورتسا ایتالیا سیاست های ریاضت طلبانه پیشنهادی آلمان را مسئول وضعیت اقتصادی بحرانی در این کشور می داند.

در همین حال "هربرت رویل" رئیس فراکسیون CDU در پارلمان اروپا ضمن انتقاد از شعار مطرح شده توسط حزب ایتالیایی، آن را بی معنی دانست. گفتنی است برلوسکنی در ماه فوریه، به مناسبت بیستمین سال تاسیس حزب فورتسا ایتالیا سال 2014 را سال پیروزی این حزب خواند. وی اعضای این حزب را به تلاش برای بازگشت به صحنه سیاسی اروپا فراخواند و آنها را از عقب نشینی در عرصه رقابت برحذر داشت.