در دیدار وزیر امور خارجه اتریش،

لاریجانی: اروپا نقش مثبت و سازنده‌ای در نیل به توافق نهایی ایفا کند

سیاسی

سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش و هیات همراه صبح امروز (یکشنبه) با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این دیدار علی لاریجانی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و اتریش گفت: دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و روابط روبه‌رشدی را در طول دوره‌های مختلف تجربه کرده‌اند که باید هرچه بیشتر گسترش یابد.

وی افزود: از هرگونه طرح و پیشنهاد سازنده برای بسط مناسبات فیمابین استقبال می‌کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 نیز گفت: اروپا با اتخاذ مواقع مستقل و خردمندانه باید نقش مثبت و سازنده‌ای در نیل به توافق نهایی و رفع سوءتفاهم‌ها ایفا کند.

لاریجانی افزود: پشتوانه مستحکم جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای، فتوای شرعی رهبر معظم انقلاب در حرام بودن استفاده غیرصلح آمیز از انرژی هسته‌ای است که خود یک منطق اعتمادساز در حل و فصل عادلانه مساله هسته‌ای می‌باشد.

در این دیدار همچنین سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری بزرگ، مهم و برخوردار از تمدن و فرهنگ غنی در جهان نام برد و گفت: اتریش احترام زیادی برای فرهنگ و تاریخ غنی ایران قائل است و به گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو کشور در زمینه‌های مختلف می‌اندیشد.

وی افزود: اتریش نخستین کشور اروپایی است که دین اسلام در آن رسمی بوده و گفت‌وگوی ادیان با آزادی کامل در آن رواج دارد.

وزیر خارجه اتریش در ادامه با اشاره به میزبانی کشور متبوعش در مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 گفت: اتریش به عنوان یک عضو فعال اتحادیه اروپا امیدوار است مذاکرات هسته‌ای ایران هرچه زودتر به توافق نهایی و برچیده شدن تحریم‌ها و ازسرگیری روابط متقابل ایران با کشورهای غربی در تمام زمینه‌های منتج گردد.

وی در مورد سوریه نیز یادآور شد: ایران نقش مثبت و سازنده‌ای در برقراری ثبات منطقه‌ای به ویژه در سوریه دارد و با ایران هم عقیده هستیم که تنها گزینه ممکن برای حل بحران در سوریه راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک است.

انتهای پیام

کد N249030