در دیدار هیات پارلمانی فرانسه

ولایتی: امیدواریم روابط ایران و فرانسه مثبت و رو به افزایش باشد

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به سابقه‌ی دیرینه‌ی روابط بین ایران و فرانسه امیدوار هستیم آینده‌ی این دو کشور بر اساس احترام متقابل و با رویکردی مثبت و رو به افزایش باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی که عصر یک‌شنبه با فیلیپ مارینی، رییس کمیسیون امور مالی مجلس سنا که در راس هیات پارلمانی فرانسه در مرکز تحقیقات استراتژیک حضور داشت به تاریخ دیرینه‌ی روابط ایران و فرانسه اشاره کرد.

وی با اظهار خرسندی از سفر هیات بلند پایه فرانسوی به ایران گفت: امیدواریم سفری مثبت داشته باشید. بدون تردید سفر شما یادآور روابط دیرینه ایران و فرانسه است.

ولایتی با اشاره به سابقه حضور در وزارت خارجه گفت:‌ در سی و سه سالی که در این وزارتخانه بودم دیدارهایی با وزیران خارجه‌ی پیشین فرانسه و مسوولان بلند پایه این کشور داشتم که همگی مثبت بودند.

او ادامه داد: از جمله‌ی این دیدارها می‌توانم به ملاقاتم با ژاک شیراک اشاره کنم. علاوه بر این 6 سال پیش نیز به دنبال دعوتی که از من برای دیدار با رییس‌جمهور وقت فرانسه شد با سارکوزی ملاقاتی تاریخی داشتم که بسیار خوب بود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با اظهار امیدواری از آینده‌ی روابط میان ایران و فرانسه خاطرنشان کرد: امیدوار هستم این روابط مثبت و سازنده و بر اساس احترام متقابل و رو به افزایش باشد.

هم‌چنین در بخش دیگری از این دیدار رییس کمیسیون امور مجلس سنای فرانسه با تاکید بر این که هیات همراه وی مجموعه‌ای از رویکردهای متفاوت جامعه فرانسه هستند افزود: هیاتی که من ریاست آن را بر عهده دارم نمایانگر تاکید سیاسی فرانسه است زیرا تعدادی از آن‌ها اعضای دولت و تعدادی دیگر جزو اپوزوسیون هستند.

وی با پرهیجان خواندن سفر خود به ایران تاکید کرد: این سفر برای ما بسیار لذت بخش است زیرا ایران فرهنگی بزرگ دارد که برای تعادل جهان ما لازم است.

او ادامه داد: سال 2014 برای ایران و فرانسه تعیین کننده است هم‌چنین باید بگویم ما جزء کسانی هستیم که با دقت روند مذاکرات ژنو را دنبال کرده و انتظارات بسیاری از این روند داریم.

انتهای پیام

کد N248990